Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz został dźgnięty nożem na scenie podczas 27. finału WOŚP. Jak atak na polityka skomentowali samorządowcy z Zagłębia?

Prezydent Gdańska został dźgnięty nożem w niedzielę, kilka minut przed godziną 20. Paweł Adamowicz przemawiał wówczas przed „światełkiem do nieba”, które tak jak w innych miastach miało zakończyć finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Gdy Adamowicz dziękował za wsparcie dla Orkiestry, na scenę wdarł się 27-letni mężczyzna, który kilkukrotnie ugodził nożem prezydenta Gdańska. – Halo! Halo! Nazywam się Stefan W., siedziałem niewinny w więzieniu, siedziałem niewinny w więzieniu, Platforma Obywatelska mnie torturowała, dlatego właśnie zginął Adamowicz – wykrzykiwał mężczyzna. Został obezwładniony przez ochronę, a następnie przekazany policji.

Przez 30 minut Adamowicz był reanimowany na scenie, później przetransportowano go do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, gdzie trafił na stół operacyjny.

Operacja trwała pięć godzin. – Pacjent żyje, jego stan jest bardzo bardzo ciężki. Przetoczyliśmy 41 jednostek krwi. Urazy były bardzo ciężkie, poważna rana serca, rana przepony, rany jamy brzusznej. O wszystkim zadecydują najbliższe godziny – powiedział dr Tomasz Stefaniak.

Jak wydarzenia z Gdańska komentują samorządowcy z Zagłębia?

Łukasz Komoniewski (prezydent Będzina):

– W związku z zaistniałą sytuacją, chciałbym wyrazić swój stanowczy sprzeciw wobec wszelkich aktów przemocy i trzymam kciuki za prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza – napisał na swoim Facebooku.

Zbigniew Szaleniec (burmistrz Czeladzi):

– Prezydent Paweł Adamowicz, tak jak zdecydowana większość samorządowców w Polsce, wsparł osobiście wspaniałą akcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Niestety są siły w Polsce i są ludzie, którzy starają się zohydzić to święto solidarności społecznej i świadomie czy nie, wywołują atmosferę zachęcającą do takich działań, jakie miało miejsce w Gdańsku. Ale jestem przekonany, że zarówno Pan Prezydent Paweł Adamowicz, który mam nadzieję szybko dojdzie do zdrowia, jak i wszyscy ludzie dobrej woli, nie damy się zastraszyć i dalej będziemy razem z Jurkiem Owsiakiem pomagać tym, którzy tej pomocy potrzebują, pokazując, że Polacy potrafią się jednoczyć w ważnych sprawach – skomentował.

Tomasz Szczerba (burmistrz Wojkowic):

– Nasze serca są z Pawłem Adamowiczem – napisał na Facebooku.

Arkadiusz Chęciński (prezydent Sosnowca):

– Brakuje mi słów na to, co wydarzyło się w Gdańsku. Paweł, jesteśmy z Tobą – napisał w mediach społecznościowych.

Mateusz Bochenek (przewodniczący Rady Miasta w Sosnowcu):

– Trzymamy mocno kciuki za Pawła Adamowicza. Sercem i dobrymi myślami bądźmy w Gdańsku z prezydentem. Pamiętajmy, żeby nie odpłacać złem za zło. Zło można pokonać tylko dobrem! – skomentował.

Łukasz Litewka (radny Rady Miejskiej w Sosnowcu):

– Niezależnie od poglądów politycznych. Ludzie, w jakich my czasach żyjemy? – zauważa.

Dramatyczne wydarzenia w Gdańsku skomentowali także Kazimierz i Jakub Chełstowski.

Kazimierz Karolczak (przewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii):

– To co się stało w Gdańsku jest dla mnie wielkim szokiem. Moje myśli są dzisiaj z Pawłem Adamowiczem. Stop przemocy i nienawiści! – napisał na Twitterze.

Jakub Chełstowski (marszałek województwa śląskiego):

– Atak na życie Pawła Adamowicza jest godny najwyższego potępienia i surowej kary. Jest to szok dla wszystkich. Myślą i modlitwą z Prezydentem Gdańska – skomentował na Twitterze.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

WOŚP 2019. Dziś 27. finał akcji Jerzego Owsiaka [RELACJA NA ŻYWO]