W Pałacu Schoena odbyła się prezentacja najnowszej książki Stefana Wacława Bieleckiego pt. „Kopalnia Sosnowiec. Dzieje zakładu górniczego (1876-1997) oraz Sielca, dzielnicy miasta Sosnowca”, obowiązkowej pozycji dla osób zainteresowanych przemysłową historią Sosnowca.

Rozwój przemysłu w XIX wieku był głównym czynnikiem miastotwórczym, który utworzył region współcześnie zwany Zagłębiem Dąbrowskim. Surowcem, odgrywającym największą rolę w procesie industrializacji, był węgiel kamienny.

Kopalnie zakładane w owych latach zmieniały stopniowo strukturę gospodarczą i wpływały na losy regionu przez blisko 200 lat, a bogatym zasobom węgla ziemia ta zawdzięcza rozwój gospodarczy, społeczny i kulturalny.

Publikacja „Kopalnia Sosnowiec. Dzieje zakładu górniczego (1876-1997) oraz Sielca, dzielnice miasta Sosnowca” jest poświęcona jednej z najstarszych kopalń w Zagłębiu funkcjonującej 121 lat. Na łamach książki opisane są dzieje kopalni, początkowo funkcjonującej pod nazwą Fanny, później Hrabia Renard, wreszcie, aż do likwidacji w 1997 roku KWK Sosnowiec. Opisano także prace nad jej przebudową, które skutkowały budową ścianki wspinaczkowej przez prywatnego inwestora, którą otwarto 18 grudnia 2012 roku w miejscu wieży szybowej „Anna”.

Stefan Wacław Bielecki, promocja książki - fot. MC
Stefan Wacław Bielecki, promocja książki – fot. MC

Pasjonaci dziejów miasta znajdą tu także informacje na temat sosnowieckiej dzielnicy Sielec. Publikacja wypełniona jest zdjęciami, ilustracjami, rycinami oraz szkicami, które nie tylko przybliżają historię miejsc, ale także odsłaniają przed czytelnikiem nieodkryte miejsca, do których nie każdy mieszkaniec miał dostęp.

Autorem książki jest wieloletni pracownik zakładu inż. Stefan Wacław Bielecki, wieloletni pracownik kopalni oraz były główny inżynier mierniczy, który posiada mnóstwo oryginalnych map i opracowań.

Autor zarówno w swojej publikacji, jak i podczas prezentacji książki podkreślił, że konieczne było zamknięcie nierentownej już kopalni. Zauważył on jednak, że tematyka sosnowieckich kopalń jest bardzo ważnym elementem zagłębiowskiej kultury i tradycji, którą należy rozwijać i przekazywać kolejnym pokoleniom.

Książkę, w promocyjnej cenie 30 złotych można nabyć w Pałacu Schoena w Sosnowcu do końca grudnia, w przyszłym roku książka będzie dostępna w regularnej cenie 42 złotych.