Kolejne sosnowieckie przedszkola przechodzą metamorfozę. Dwie placówki już teraz radykalnie zmieniły swój wygląd, a co najważniejsze mają ekologiczne rozwiązania.

Dwie szkoły i trzy przedszkola przechodzą gruntowną modernizację w ramach jednego projektu. Obecnie największe zmiany widać w dwóch z nich. W Przedszkolu Miejskim nr 18 przy ulicy Szczecińskiej już na pierwszy rzut oka rzucają się ogromne zmiany. – Elewacja robi wrażenie, ale to jeszcze nie koniec prac, bowiem pojawią się na niej kolory – mówi Jeremiasz Świerzawski, zastępca prezydenta. – Każda z sal również będzie miała swój indywidualny kolor – dodaje.

Zmiany są również zauważalne przy ulicy Dietla w Przedszkolu Miejskim nr 3, gdzie kończy się wymiana okien i drzwi, a wnętrze już cieszy oko. W tym wypadku rodzice z dziećmi będą mieli ułatwiony dostęp do budynku, dzięki nowej pochylni i remontowi schodów. Również w tym wypadku wysłużoną elewację zastąpi nowa.

Co ważne, w obu przypadkach, stare i nieekologiczne kotły węglowe zostaną zastąpione przez gazowe. Także w obu przedszkolach będzie pozyskiwana deszczówka. – Zagospodarujemy deszczówkę z dachu placówek systemem rynien do specjalnych donic z zielenią, które będą ułożone kaskadowo. Dzięki temu w naturalny sposób będą nawadniane – tłumaczy Jeremiasz Świerzawski.

Placówki będą gotowe w czerwcu, a koszt ich remontu to 2,4 mln złotych. To jednak element szerszego projektu, w skład którego wchodzi remont trzech przedszkoli (poza PM18 i PM3, także przedszkole nr 31) i dwóch szkół (SP21 i SP35). Koszt wszystkich prac to ok. 7 milionów złotych.