Dziewięć milionów złotych przeznaczy Sosnowiec na gruntowną modernizację dwóch szkół i trzech przedszkoli. Prace te wpłyną na walkę z niską emisją.

Kilka dni temu pisaliśmy o zakończonej termomodernizacji budynku Liceum Ogólnokształcącego im. Emilii Plater. To jednak nie koniec prac, które wpłyną na walkę z niską emisję. Miasto otrzymało dofinansowanie na kolejne termomodernizacje. Tym razem gruntowną modernizację przejdą dwie szkoły i trzy przedszkola.

Chodzi o budynki Szkoły Podstawowej nr 21 w Jęzorze oraz 35 w Porąbce, a także Przedszkole Miejskie nr 3 oraz 18 na Pogoni i PM 31 w Ostrowach Górniczych.

W trzech obiektach termomodernizacja będzie kompletna, z kolei w SP 35 i PM 31 został uwzględniony zabytkowy walor budynków. Co ważne we wszystkich budynkach zmieni się sposób ich ogrzewania. Kotły węglowe zostaną zastąpione przez gazowe. – W przypadku SP nr 21 w Jęzorze zadanie obejmuję wykonanie docieplenia wraz z elewacją i wymianę drzwi wejściowych. Remontem objęty będzie również dach szkoły. Przy tej okazji odnowione zostaną schody ewakuacyjne, chodnik, powstanie również szklane zadaszenie wejścia. W przypadku SP 21 zakres prac jest największy – przekazał Rafał Łysy, rzecznik prasowy sosnowieckiego magistratu.

Znajdująca się w Porąbce przy ulicy Ligonia SP 35 będzie miała nieco mniejszy zakres prac ze względu na zabytkowy charakter budynku. Tu również zmieni się system ogrzewania budynku z węglowego na gazowy. Docieplenie będzie wykonywane pod oknami i na ścianach zewnętrznych przy gruncie. Wymienione zostanie pokrycie dachu oraz wykonana nowa nawierzchnia wokół budynku.

Podobny zakres robót związany jest z termomodernizacją przedszkoli nr 3 oraz 18. W obu przypadkach wymienione zostaną okna i drzwi, które wcześniej taką wymianą objęte nie były. – W sumie w ostatnich latach już ponad 20 placówek edukacyjnych w mieście zmieniło swoje oblicze. Cały czas szukamy możliwości pozyskania dofinansowania na kolejne remonty – tłumaczy Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Podobnie jak w przypadku Szkoły w Porąbce, również elewacja przedszkola w Ostrowach Górniczych pozostanie bez zmian. – W tym budynku elewacja przejdzie gruntowne czyszczenie, by mocnej zaakcentować piękno obiektu – dodaje Rafał Łysy.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

LO im. Emilii Plater w nowym wydaniu. Jak Wam się podoba?