Kilka dni temu podpisano umowę na przebudowę niespełna 7 kilometrów DK1 między Dąbrową Górniczą i Podwarpiem. Wykonawcą wartej ponad 282 mln zł inwestycji został Budimex.

W piątek, 11 września, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na zaprojektowanie i przebudowę DK1 na odcinku Podwarpie – Dąbrowa Górnicza. Trasa do listopada 2023 roku ma stać się drogą ekspresową.

Wykonawcą inwestycji będzie firma Budimex. Zobowiązała się do wykonania prac projektowych i robót wraz z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na użytkowanie w czasie nie dłuższym niż 30 miesięcy od daty zawarcia umowy. Do czasu realizacji robót nie wlicza się okresów zimowych. Czas projektowana nie jest objęty tym wyłączeniem. Uwzględniając te terminy, GDDKiA przyjmuje, że droga będzie gotowa do listopada 2023 roku. Wartość zadania wynosi ponad 282 mln 122 tys. zł.

Odcinek drogi krajowej numer 1 zostanie przebudowany do parametrów drogi ekspresowej na długości około 7 kilometrów z dostosowaniem nawierzchni do obciążenia 11,5 tony na oś. W ramach inwestycji wykonawca ma wybudować cztery mosty i cztery wiadukty drogowe oraz dwie kładki dla pieszych. Zostanie stworzony także węzeł Ząbkowice oraz przebudowany węzeł Pogoria. Powstaną drogi serwisowe oraz dojazdowe do terenów przyległych i urządzenia ochrony środowiska, m.in. zabezpieczenia przeciwhałasowe oraz przejścia dla zwierząt. Znikną jednopoziomowe skrzyżowania z drogami poprzecznymi.

– Dla mieszkańców Dąbrowy Górniczej bardzo istotny jest zapisy, który mówi o tym, że po oddaniu drogi do użytku, zostaną przeprowadzone badania natężenia hałasu. Jeżeli wykażą przekroczenia norm, GDDKiA będzie musiała zlecić wykonanie dodatkowych ekranów akustycznych. O takie rozwiązanie zabiegali mieszkańcy okolic drogi i samorządowcy – podkreśla Damian Rutkowski, wiceprezydent Dąbrowy Górniczej.

S1 Podwarpie - Dąbrowa Górnicza - fot. GDDKiA Katowice
S1 Podwarpie – Dąbrowa Górnicza – fot. GDDKiA Katowice

Droga ekspresowa S1 na odcinku od Podwarpia do Dąbrowy Górniczej przebiegać będzie po istniejącym śladzie DK1. Docelowo droga S1 będzie mieć długość 135 km. Stanie się ona nie tylko ekspresowym połączeniem od granicy państwa w Zwardoniu do lotniska w Pyrzowicach i autostrady A1, ale także ważnym połączeniem międzynarodowym.

Zakończenie prac planowane jest w 2023 roku.