W środę, 8 kwietnia wystartowała akcja „Maseczka dla seniora”, której celem jest poprawa bezpieczeństwa seniorów.

Punktualnie o godzinie 10.00, przed kilkoma dużymi sklepami w Sosnowcu, pojawili się wolontariusze z Ratownictwa Wodnego „Asekuracja”, Wojsk Obrony Terytorialnej, Straży Miejskiej, OSP Maczki-Cieśle oraz OSP Timken, rozpoczynając tym akcję „Maseczka dla seniora”.

– Sosnowieccy seniorzy byli bardzo zaskoczeni, ale pozytywnie zaskoczeni. Tak jest pod każdym sklepem, do tego mnóstwo uśmiechów i wiele pozytywnych słów na temat takiej formy wsparcia – mówi Krzysztof Olkuszewski, prezes Ratownictwa Wodnego „Asekuracja”.

W tym tygodniu wolontariusze rozdadzą wśród seniorów kilka tysięcy maseczek wielorazowego użytku. Każda wykonana z bawełny maska pakowana jest w osobny worek. W środku znajduję się instrukcja użytkowania wraz z wyjaśnieniem, że maseczkę można używać wielokrotnie, ale pod warunkiem jej wyprania. Dołączone będą również podziękowania dla wszystkich, którzy szyją maseczki.

Inicjatorem akcji jest Wydział Polityki Społecznej z Sabiną Stanek na czele. Wielorazowe maseczki, które otrzymali sosnowieccy seniorzy to zasługa wielu osób, w tym m.in. przedstawicieli Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, pracowników Teatru Zagłębia, sosnowieckiej Mediateki, Żłobka Miejskiego, Klubów Dziecięcych oraz wolontariuszy z grupy Sosnowiec szyje maseczki.

Do akcji przyłączył się również Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sosnowcu, któremu pomagają sosnowiccy harcerze z 1. Sosnowieckiej Drużyny Wędrowniczej „Huragan”, którzy rozprowadzają maseczki wśród podopiecznych sosnowieckiego MOPS-u.

Akcja cieszy się dużym zainteresowaniem seniorów, dlatego w przyszłym tygodniu akcja będzie prowadzona dalej. Lotne patrole będą pojawiały się przed dużymi sklepami w godzinach od 10.00 do 12.00, czyli w czasie gdy sklepy dostępne są tylko dla osób starszych.