14 marca ukaże się kolejna książka Magdaleny Majcher. Pisarka z Czeladzi porusza w niej bardzo poważny temat.

Magdalena Majcher z Czeladzi mimo młodego wieku ma już na swoim koncie sześć powieści – „Jeden wieczór w Paradise”, „Stan nie!błogosławiony”, „Matka mojej córki”, „Wszystkie pory uczuć. Jesień”, „Wszystkie pory uczuć. Zima” oraz „Wszystkie pory uczuć. Wiosna”. Ta ostatnia będzie dostępna w księgarniach od 14 marca.

„Wszystkie pory uczuć. Wiosna” to trzecia z cyklu powieści obyczajowych, podejmujących ważne życiowe tematy. Miłość i nienawiść, trudne życiowe wybory, przeciwności losu i w końcu upragnione szczęście i spokój – z tym wszystkim spotkają się bohaterowie czterech powieści. A to wszystko w rytmie czterech pór roku.

O czym jest najnowsza powieść i czy znajdziemy w niej wątki związane z Zagłębiowskim Dąbrowskim? O to zapytaliśmy autorkę Magdalenę Majcher.

Najnowsza książka Magdaleny Majcher - fot. Weronika Smieszek
Najnowsza książka Magdaleny Majcher – fot. Weronika Smieszek

W marcu wychodzi Twoja najnowsza powieść. O czym tym razem przeczytamy?

Tym razem wzięłam na warsztat temat bardzo istotny, choć, ku mojemu zdziwieniu, przemilczany w polskiej literaturze. Mam tu na myśli FAS, czyli alkoholowy zespół płodowy – wrodzony zespół chorobowy, powstały wskutek spożywania przez matkę alkoholu w ciąży. Głównymi bohaterami mojej najnowszej powieści są 9-letni Piotrek, który na ten syndrom cierpi, oraz Ewelina i Adrian, którzy podejmują decyzję o adopcji. Los stawia na ich drodze Piotrusia. Adopcja w społeczeństwie wciąż kojarzy się z cudem, z rozwiązaniem wszystkich problemów, z końcem drogi. A to dopiero początek. W mojej książce pokazuję, jak długą i trudną drogę muszą pokonać rodzice i dziecko, aby stworzyć rodzinę.

Czy tym razem również znajdziemy wątki związane z naszym regionem?

Tak. Piotrek wychował się w sosnowieckim domu dziecka, tu też odbywają się te pierwsze spotkania rodziców z dzieckiem, w tutejszym ośrodku adopcyjnym załatwiane są wszystkie formalności. Natomiast Ewelina i Adrian mieszkają w Katowicach. On jest górnikiem, pracuje w KWK Staszic. Czytelnicy na pewno odnajdą na stronach powieści znajome miejsca.

Nie jest tajemnicą, że uwielbiasz spotkania z czytelnikami. Gdzie w najbliższym czasie można Cię spotkać?

Tym razem spotkanie premierowe odbędzie się w warszawskim Empiku. 24 marca będzie można zdobyć mój podpis w książce w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Czeladzi, gdzie będę uczestniczyć w Dniu dla Kobiet i Kobietek. Szykuje się naprawdę dużo spotkań – w Mysłowicach, w Żywcu, na Lubelszczyźnie, w Strzelcach Opolskich, Gogolinie, Gostyninie. Odsyłam też na mój profil facebookowy, gdzie sukcesywnie aktualizuję listę spotkań autorskich.