Sosnowieckie Stawiki na naszych oczach przechodzą prawdziwą metamorfozę. Po ubiegłorocznych inwestycjach, miasto planuje kolejne. Nowością będzie m.in. pływające molo z altaną.

W ubiegłym roku na Stawikach doszło do wielu zmian. To jednak nie koniec inwestycji w tym miejscu. Miasto już teraz planuje kolejne atrakcje dla Zagłębiaków.

– Stawiki wciąż zmieniają się na lepsze. Wszystko po to, aby w okresie wiosenno-letnim przyciągnąć jak najwięcej sosnowiczan i nie tylko – przyznaje Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Atrakcje jak z Sopocie

Przed rozpoczęciem nowego sezonu na Stawikach ma pojawić się molo. Pomost ma liczyć 152 metry. Na nim znajdzie się niewielka altana oraz leżaki. Obiekt w kształcie litery „U” planowany jest w rejonie obecnej plaży miejskiej. Ma wychodzić w głąb wody na 25m. Będzie służył spacerowiczom, będzie można na nim przysiąść i odpocząć. Ponadto Stawiki wzbogacą się o przebieralnie letnią z natryskami oraz toaletę publiczną, która zostanie zlokalizowana przy parkingu Restauracji Siedlisko Stawiki.

– Będzie to ostatni element metamorfozy Stawików. W to miejsce przyjeżdża coraz więcej mieszkańców naszego regionu. Wszystkie zmiany mają przyczynić się do zwiększenia tej frekwencji. Stawiki stają modne i chcemy ten trend utrzymać – powiedział Arkadiusz Chęciński.

Każdy znajdzie tu coś dla siebie

Tegoroczne plany to dalszy ciąg zmian na Stawikach. W ubiegłym roku mieszkańcy Sosnowca zyskali nową nawierzchnię chodnika oraz dwustumetrową poliuretanową bieżnię. Rowerzyści z kolei zyskali ponad 1500-metrową pętlę wokół zbiornika. Zmieniona została także aranżacja małej architektury. Ścieżka dla pieszych, od strony plaży, została wydzielona tzw. separacją, na której znajduje się zieleń. Oprócz budowy ścieżek wokół akwenu, ustawiono także ponad 70 ławek i blisko 40 stojaków rowerowych.

Dobiegają końca prace na Stawikach - fot. MZ
Dobiegają końca prace na Stawikach – fot. MZ

Spacery alejką zakochanych

Nowością jest tzw. alejka zakochanych, która została wytyczona od strony ulicy Sobieskiego. W pobliżu ul. Sobieskiego pojawiło się także kilkadziesiąt miejsc parkingowych. Swoje samochody kierowcy mogą zostawić również na dwóch, niewielkich zatokach, które znajdują się w pobliżu kompleksu treningowego przy Kresowej. Wjazdu w pobliże akwenu „bronią” słupki pneumatyczne ustawione z obu stron.

Sosnowieckie Stawiki - fot. Wake Zone Stawiki
Sosnowieckie Stawiki – fot. Wake Zone Stawiki

Stawiki wakeboardową stolicą Polski

W sezonie letnim mieszkańcy stolicy Zagłębia Dąbrowskiego będą mogli skorzystać również z największego toru przeszkód w Polsce, który buduje Wake Zone Stawiki. W ostatni weekend lipca odbędą się tu również Mistrzostwa Polski w Wakeboardzie i Wakeskacie.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Udana zabawa gwarantowana. W mieście powstanie największy wodny tor przeszkód