Sosnowiczanki z okazji Dnia Kobiet nie otrzymają kwiatów, a bezpłatny kurs samoobrony, podczas którego poznają chwyty, które sprawią, że poczują się bezpieczniejsze.

Sojusz Lewicy Demokratycznej oraz Federacja Młodych Socjaldemokratów od wielu lat organizują na sosnowieckich osiedlach spotkania z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet. Każdego roku, oprócz tradycyjnego wręczania kwiatów, poruszane są ważne problemy związane z tematyką równouprawnienia bądź praw kobiet. W ubiegłych latach były to akcje informacyjne dotyczące antykoncepcji, profilaktyki raka szyjki macicy czy nierówności płacowych.

– W tym roku pragniemy podnieść kwestię bezpieczeństwa. Z danych prezentowanych przez polską policję oraz organizacje walczące o prawa kobiet wynika jednoznacznie, iż kobiety są narażone na liczne akty przemocy, zarówno w rodzinie jak i w przestrzeni publicznej. W związku z tym chcemy podnieść świadomość kobiet dotyczącą przysługujących im praw oraz ochrony przez organy państwowe, a jednocześnie zwiększyć pewność siebie i umiejętności radzenia sobie w sytuacji zagrożenia – tłumaczy Michał Wcisło, przewodniczący SLD w Sosnowcu.

Z zajęć mogą skorzystać wszystkie mieszkanki miasta. Wydarzenie to będzie miało charakter jednorazowego spotkania, podzielonego na część teoretyczną oraz praktyczną (ćwiczenia), które poprowadzi wykwalifikowany trener oraz psycholog. Zajęcia są bezpłatne, obowiązuje rejestracja. Zgłoszenia przyjmowane będą telefonicznie (tel. 797 604 318) w dniach 11-14 marca, w godz. 11:00-17:00.

– Po zamknięciu zapisów przedstawimy podział na grupy zajęciowe oraz wyznaczymy dokładne daty szkoleń. Kurs jest bezpłatny i będzie się odbywał w jednej z sal treningowych w obrębie centrum Sosnowca – zapowiadają organizatorzy.