W piątek, 21 lutego do Szpitala Powiatowego w Zawierciu trafił pasażer podróżujący tranzytem z Chin do Polski. Wdrożono procedurę profilaktyczną w związku z podejrzeniem koronawirusa.

Mężczyzna podczas odprawy na lotnisku w Pyrzowicach zgłosił służbom medycznym, że wrócił z Chin i chciałby się profilaktycznie przebadać. 28-latek źle się poczuł i miał gorączkę.

Został przewieziony do szpitala w Zawierciu, gdzie wdrożono zasady postępowania epidemiologicznego i medycznego w związku z ryzykiem pojawienie się na terenie Polski koronawirusa.

Pacjent został hospitalizowany na Oddziale Obserwacyjno-Zakaźnym z Pododdziałem Skórno-Wenerologicznym z zapewnieniem warunków izolacji oddechowej i ścisłego reżimu sanitarnego.

Personel medyczny mający bezpośrednią styczność z osobą podejrzaną, w tym lekarze konsultujący, zostali zabezpieczeni w środki ochrony indywidualnej jednorazowego użycia. Ponadto, wstrzymano odwiedziny na oddziałach: Obserwacyjno-Zakaźnym z Pododdziałem Skórno-Wenerologicznym oraz Opieki Paliatywnej.

– W badaniu lekarskim u pacjenta nie stwierdzono objawów klinicznych wskazujących na obecność wirusa. Dodatkowo od pacjenta pobrano materiał, który przesłano do laboratorium w celu przeprowadzenia dalszych testów – informują przedstawiciele Szpitala Powiatowego w Zawierciu.

Warto podkreślić, że każda osoba przybywająca do Polski z rejonu zagrożonego koronawirusem otrzymuje kartę lokalizacji pasażera, która umożliwia pozyskanie dokładnych informacji na temat przebiegu podróży pasażera oraz jego obecne miejsce zamieszkania.

CZYTAJ TAKŻE:

Czteroosobowa rodzina pod obserwacją. Czy to koronawirus?