Kolejna firma ulokuje się na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Dąbrowie Górniczej – Tucznawie. Tym razem to producent kawy Instanta.

Instanta to nowy inwestor, który zdecydował się zainwestować na terenach Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Dąbrowie Górniczej. Uruchomienie nowego zakładu produkującego kawę planowane jest do końca 2023 roku.

Nasz inwestor, międzynarodowy producent kawy, Instanta rozwija skrzydła z KSSE. Przedsiębiorca działa już w Żorach, a teraz w drodze przetargu na sprzedaż działki, firma kupuje teren o powierzchni blisko 5,5 ha pod budowę nowego zakładu na terenie KSSE w Dąbrowie Górniczej w Tucznawie. Wartość inwestycji to 55 mln zł – informuje dr Janusz Michałek, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Instanta planuje zwiększyć produkcję kawy na Śląsku i uruchomić działalność w nowej lokalizacji do końca 2023 roku. – Dzięki tej inwestycji wzrośnie zapotrzebowanie na pracowników w regionie – dodaje szef KSSE.

Instanta to pierwszy inwestor z branży spożywczej, który zbuduje swój zakład na terenie KSSE w Tucznawie. To najlepszy dowód na to, że zespół współpracujący z inwestorami oraz tereny inwestycyjne w Tucznawie są gotowe na każde wyzwanie, bez względu na branżę – mówi Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.

Kawa jest tym, czym żyjemy

Firma Instanta powstała w 2001 roku i dynamicznie się rozwija utrzymując pozycję lidera rynku w Polsce. Instanta specjalizuje się w produkcji kawy pod markami swoich klientów. Dostarcza produkty do dużych sieci handlowych, ich odbiorcami są głównie importerzy, dystrybutorzy oraz firmy cateringowe z całego świata.

– Kawa jest tym, czym żyjemy, fascynuje nas, a naszym priorytetem jest utrzymanie najwyższych standardów jakości produkcji. Nowa inwestycja pozwoli nam jeszcze bardziej wychodzić naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów oraz na zdobywanie przewagi konkurencyjnej na nowych rynkach – podkreśla Miron Teda, dyrektor techniczny Instanta. – Dzięki współpracy z KSSE realizacja inwestycji jest możliwa na atrakcyjnych warunkach – dodaje.

W ramach nowej inwestycji na terenie KSSE w Tucznawie, firma zainwestuje 55 mln zł w budowę zakładu produkującego kawę, który będzie miejscem pracy dla 50 pracowników.

– Jesteśmy pasjonatami tego, co robimy na każdym etapie procesu. Ciągle się rozwijamy, dążąc do realizacji własnych marzeń i celów. Posiadamy zespół doświadczonych i zaangażowanych pracowników, specjalistów w branży kawowej. Jesteśmy zgranym i skutecznym zespołem, nastawionym na podejmowanie nowych wyzwań – zaznacza dyrektor Miron Teda.

Atrakcyjne tereny w Tucznawie

Instanta to już szósty, pozyskany wspólnie z KSSE, duży inwestor na tym terenie. Od 2017 roku działa tam japońska fabryka NGK Ceramics, produkująca filtry cząstek stałych, robionych z węglika krzemu i stosowanych w samochodowych układach wydechowych. Aktualnie w Tucznawie powstaje zakład produkcyjny separatorów do baterii litowo-jonowych, wykorzystywanych w pojazdach elektrycznych. Przedsięwzięcie realizowane jest przez koreańską spółkę SK Hi-Tech Battery Materials Poland, prężnie działającą w branży elektromobilności. Działki inwestycyjne w Tucznawie posiadają także Schade Polska (magazyny i logistyka), Outokumpu Distribution Polska (wyroby stalowe) i Convert Paper (produkcja tektury).