Trwają konsultacje społeczne do projektu uchwały, która określi zasady sprzedaży alkoholu w Sosnowcu. Mieszkańcy swoje zdanie mogą wyrażać do 23 lipca.

W styczniu 2018 roku Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Sosnowieccy radni wstrzymali się jednak z podjęciem uchwały dotyczącej nocnej sprzedaży alkoholu, bo chcą znać zdanie mieszkańców i dostosować zapisy do ich potrzeb.

Sprawa wzbudza spore kontrowersje. Dlatego władze miasta zaprosiły mieszkańców do udziału w konsultacjach społecznych. Ich celem jest jest zebranie opinii i uwag mieszkańców dotyczących wprowadzenia ograniczeń godzin nocnej sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży (detal).

– Nie chcemy mieszkańcom narzucać rozwiązań, dlatego postanowiliśmy po raz kolejny skorzystać z konsultacji społecznych, w których będą mogli wyrazić swoje zdanie. Wypowiedzą się, czy chcą, by w naszym mieście sprzedaż alkoholu odbywała się przez całą dobę czy też należy wprowadzić ograniczenie np. zakaz sprzedaży alkoholu między 22.00 a 6.00 – wyjaśnia Arkadiusz Chęciński, prezydent miasta.

Opinie można wyrazić na Platformie Konsultacji Społecznych oraz w formie pisemnej do urny usytuowanej w Punkcie Konsultacyjnym: w Budynku Głównym Urzędu Miejskiego w godzinach pracy urzędu, do 23 lipca.

Ankieta zawiera jedno pytanie: Czy jesteś za wprowadzeniem ograniczeń godzin nocnej sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży (detal). Natomiast w podpunktach A i B sprecyzowane są godziny sprzedaży alkoholu.

Wyniki konsultacji dostępne będą w Biuletynie Informacji Publicznej Miasta Sosnowca oraz na Platformie Konsultacji Społecznych.