Dwie szkoły i trzy przedszkola z terenu Sosnowca przejdą gruntowną modernizację. W sumie, w ostatnich latach, poważne zmiany przeszło już blisko 20 placówek oświatowych.

Wyznaczone do modernizacji placówki to: Szkoła Podstawowa nr 21 w w dzielnicy Jęzor oraz 35 w Porąbce, a także Przedszkola Miejskie nr 3 oraz 18 na Pogoni, a także nr 31 w Ostrowach Górniczych. Za prace remontowe  odpowiedzialne są Przedsiębiorstwo Maximus ZBH (SP 21 i PM 18), REMELIT Tomasz Wolak (SP 35 i PM 31) oraz Agea star (PM 3).

– W trzech obiektach termomodernizacja będzie kompletna, z kolei w Szkole Podstawowej nr 35 i Przedszkolu Miejskim nr 31 został uwzględniony zabytkowy walor budynków. Co najważniejsze, we wszystkich budynkach zmieni się sposób ich ogrzewania. Kotły węglowe zostaną zastąpione przez gazowe – podkreśla Jeremiasz Świerzawski, zastępca prezydenta miasta odpowiedzialny m.in.: za inwestycje w mieście.

W przypadku SP nr 21 w Jęzorze zadanie obejmuje wykonanie docieplenia wraz z elewacją i wymianę drzwi wejściowych. Remontem objęty będzie również dach szkoły. Przy tej okazji odnowione zostaną schody ewakuacyjne, chodnik, powstanie również szklane zadaszenie wejścia. To właśnie w przypadku SP 21 zakres prac jest największy.

Znajdująca się w Porąbce, przy ulicy Ligonia, SP 35 będzie miała nieco mniejszy zakres prac ze względu na zabytkowy charakter budynku. Tu również zmieni się system ogrzewania budynku z węglowego na gazowy. Docieplenie będzie wykonywane pod oknami i na ścianach zewnętrznych przy gruncie. Wymienione zostanie pokrycie dachu oraz wykonana nowa nawierzchnia wokół budynku.

Podobny zakres robót związany jest z termomodernizacją przedszkoli nr 3 oraz 18. W obu przypadkach wymienione zostaną okna i drzwi, które wcześniej taką wymianą objęte nie były.

– W sumie w ostatnich latach już ponad 20 placówek edukacyjnych w mieście zmieniło swoje oblicze. Cały czas szukamy możliwości pozyskania dofinansowania na kolejne remonty – tłumaczy Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Podobnie jak w przypadku szkoły w Porąbce, również elewacja przedszkola w Ostrowach Górniczych pozostanie bez zmian. Jednak w tym budynku elewacja przejdzie gruntowne czyszczenie, by mocnej zaakcentować piękno obiektu.

Koszt wszystkich prac to prawie 6,5 mln zł. Miasto na ten cel otrzymało dofinansowanie w kwocie 5,7 mln zł. Od momentu podpisana umów wykonawcy mają dziewięć miesięcy na realizację inwestycji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here