Rafał Trzaskowski jest kandydatem Koalicji Obywatelskiej na urząd prezydenta. Obecny prezydent Warszawy jest synem znanego jazzmana Andrzeja Trzaskowskiego. Rodzina ojca związana była od pokoleń z Krakowem, a matki – z Warszawą. Czy 12 lipca pokona Andrzeja Dudę?

Rafał Trzaskowski urodził się 17 stycznia 1972 roku w Warszawie. Jest synem znanego muzyka – jazzmana, pianisty i kompozytora Andrzeja Trzaskowskiego i Teresy Trzaskowskiej. Rodzina ojca związana była od pokoleń z Krakowem, rodzina matki – z Warszawą. Wuj, brat matki Andrzej Arens, poległ w pierwszej godzinie powstania warszawskiego, a ciotka (siostra matki) była łączniczką Komendy Głównej AK. Jego przyrodni brat Piotr Ferster, był dyrektorem Piwnicy pod Baranami w Krakowie.

Niewiele osób wie, ale Rafał Trzaskowski – podobnie jak bracia Kaczyński – miał w dzieciństwie epizod aktorski. W wieku ośmiu lat w 1980 roku zagrał w serialu telewizyjnym „Nasze podwórko”. W pięcioodcinkowej produkcji wystąpił u boku m.in. Andrzeja Zaorskiego, Bożeny Dykiel, Witolda Pyrkosza i Laury Łącz. Rola pomysłowego urwisa była jednak pierwszą i ostatnią w krótkiej karierze.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Rafał Trzaskowski (@trzaskowskirafal)

Liceum, studia i kolegiom w Natolinie

Rafał Trzaskowski w 1990 roku ukończył warszawskie Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Reja, jednej z najstarszych szkół średnich stolicy. Jest absolwentem Wydziału Filologii Angielskiej Uniwersytetu Warszawskiego, a także Kolegium Europejskiego w Natolinie. W 2004 roku uzyskał doktorat w Instytucie Studiów Międzynarodowych na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW na podstawie pracy pt. „Dynamika reformy instytucjonalnej w Unii Europejskiej” przygotowanej pod kierunkiem Stanisława Parzymiesa.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Rafał Trzaskowski (@trzaskowskirafal)

Trzaskowski był też stypendystą Instytutu Unii Europejskiej ds. Badań nad Bezpieczeństwem w Paryżu (2002) i Uniwersytetu w Oxfordzie (1996). Uczył się także w Stanach Zjednoczonych – Cranbrook-Kingswood High School (1990-1991) oraz w Australii Marcellin College w Sydney (1987).

W latach 1998-2009 wykładał w Krajowej Szkole Administracji Publicznej. Od 2000 roku jest wykładowcą w Collegium Civitas w Warszawie. Był też analitykiem w Centrum Europejskim w Natolinie. W pracy zawodowej zajął się m.in. teorią integracji europejskiej i stosunków międzynarodowych.

Rafał Trzaskowski włada pięcioma językami obcymi – angielskim, francuskim, hiszpański, włoskim i rosyjskim.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Rafał Trzaskowski (@trzaskowskirafal)

Początki w polityce

Początki politycznego zaangażowania Rafała Trzaskowskiego sięgają 1989 roku. To właśnie wtedy, przed wyborami, zgłosił się jako wolontariusz do pomocy w biurze stołecznego Komitetu Obywatelskiego „Solidarność“ w kawiarni „Niespodzianka“ przy placu Konstytucji 6.

W latach 2004–2009 był doradcą delegacji Platformy Obywatelskiej w Parlamencie Europejskim. W 2009 z listy tego ugrupowania w okręgu warszawskim uzyskał mandat eurodeputowanego VII kadencji, zdobywając 25 178 głosów. W kampanii wyborczej wspierali go m.in. Tomasz Karolak, Grzegorz Turnau i Michał Żebrowski. W PE został członkiem frakcji Europejskiej Partii Ludowej i wiceprzewodniczącym Komisji Spraw Konstytucyjnych. Pracował również w Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów.

W 2010 roku był szefem sztabu wyborczego Hanny Gronkiewicz-Waltz w trakcie kampanii samorządowej.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Rafał Trzaskowski (@trzaskowskirafal)

Dwukrotny minister i poseł

Po wygaśnięciu mandatu europosła Rafał Trzaskowski przeniósł się do rządowych ław. W rządzie Donalda Tuska kierował resortem administracji i cyfryzacji. Tworzył system powiadamiania Rządowego Centrum Bezpieczeństwa ostrzegający obywateli np. o gwałtownych zjawiskach meteorologicznych. Odpowiadał za współpracę z samorządami, nadzór nad wojewodami i pomoc poszkodowanym w związku z klęskami żywiołowymi (m.in. podczas powodzi w roku 2014), a także za cyberbezpieczeństwo, dostępność treści w Internecie dla osób z niepełnosprawnościami i ochronę danych osobowych w sieci.

Z kolei w rządzie Ewy Kopacz pełnił funkcję wiceministra spraw zagranicznych ds. Unii Europejskiej i pełnomocnikiem Prezesa Rady Ministrów ds. Rady Europejskiej. Był w tym czasie głównym negocjatorem w relacjach z UE z ramienia premiera i koordynował prace resortów w relacjach z instytucjami unijnymi.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Rafał Trzaskowski (@trzaskowskirafal)

W 2015 roku wystartował w wyborach parlamentarnych jako lider listy wyborczej PO w okręgu krakowskim. Otrzymał 47 080 głosów, uzyskując tym samym mandat posła na Sejm VIII kadencji. Jako poseł należał do Komisji ds. Unii Europejskiej, Komisji Spraw Zagranicznych oraz Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii. W działalności parlamentarnej zajmował się przede wszystkim zagadnieniami dotyczącymi spraw zagranicznych, polityki europejskiej, obronności, a także polityki zdrowotnej, ochrony praw obywatelskich i praw mniejszości oraz wsparcia samorządów. Złożył ponad 150 interpelacji i ponad 70 zapytań poselskich.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Rafał Trzaskowski (@trzaskowskirafal)

Prezydent Warszawy

Z parlamentu odszedł w 2018 roku. Został prezydentem Warszawy uzyskując w pierwszej turze 505 187 głosów (56,67 proc.). W czasie urzędowania jako prezydent stolicy wprowadził m.in. program darmowych żłobków dla warszawskich maluchów, zwiększył dofinansowanie w ramach warszawskiego program in vitro czy przeprowadził rekordowe zakupy ekologicznych pojazdów transportu publicznego. Przez 1,5 roku jego kadencji oddanych do użytku zostało też 6 nowych stacji II linii metra i rozpoczęły się prace nad budową III linii.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Rafał Trzaskowski (@trzaskowskirafal)

Kandydat na prezydenta RP

Rafał Trzaskowski początkowo nie był kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta. 15 maja w wyścigu o wejście do Pałacu Prezydenckiego zastąpił Małgorzatę Kidawę-Błońską. W ciągu kilku dni złożył w PKW ponad 1,6 mln podpisów pod swoją kandydaturą. Hasło jego kampanii wyborczej to „Silny prezydent, wspólna Polska”.

W przeprowadzonej 28 czerwca 2020 roku pierwszej turze głosowania zajął drugie miejsce, zdobywając 5 917 340 głosy, co stanowiło 30,46 proc. Wszedł do drugiej tury wraz z ubiegającym się o reelekcję Andrzejem Dudą, który otrzymał 43,5 proc. głosów. Spośród kandydatów, którzy nie przeszli do drugiej tury, oddanie na niego głosu zadeklarowali Robert Biedroń i Szymon Hołownia.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Rafał Trzaskowski (@trzaskowskirafal)

Życie prywatne

Rafał Trzaskowski jest żonaty od 2002 roku. Z żoną Małgorzatą, poznaną podczas studiów w Natolinie, mają dwójkę dzieci – Olę i Stasia. Mieszka z nimi też pies Bąbel (buldog francuski). W wolnym czasie Rafał Trzaskowski kolekcjonuje książki – jak twierdzi, jego księgozbiór liczy 12 tys. tomów. Jeździ na nartach i uprawia windsurfing.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

WYBORY 2020. Harcerstwo, polityka i prezydentura. Kim jest Andrzej Duda? [SYLWETKA]

FOTO: Facebook/Rafał Trzaskowski

Comments are closed.