Andrzej Duda to kandydat Prawa i Sprawiedliwości w wyborach prezydenckich w 2020 roku. To polityk, który sprawował tę funkcję przez pięć ostatnich lat. Czy 12 lipca pokona Rafała Trzaskowskiego?
Syn naukowców, harcerz
Andrzej Sebastian Duda urodził się 16 maja 1972 roku w Krakowie. Jest synem Jana i Janiny, którzy pracują jako wykładowcy na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Obecnie urzędujący prezydent ma jeszcze dwie młodsze siostry – Annę i Dominikę.
Swoją edukację Andrzej Duda rozpoczął w Szkole Podstawowej im. Jana Krasickiego w Krakowie, która obecnie jest szkołą im. Stefana Batorego. W trakcie nauki zaangażował się w działalność 5 Krakowskiej Drużyny Harcerskiej „Piorun” im. Legionistów 1914 roku Związku Harcerstwa Polskiego. Po kilku latach został jej drużynowym.
W 1987 roku Duda został uczniem klasy humanistycznej w II Liceum Ogólnokształcącym imienia Jana III Sobieskiego w Krakowie. W 1991 roku napisał maturę i postanowił studiować prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Studia ukończył w 1996 roku, broniąc pracę magisterską pt. „Wywłaszczenie nieruchomości pod budowę autostrad płatnych” w Katedrze Postępowania Administracyjnego UJ. Rok później rozpoczął pracę na uczelni, a w 2005 roku uzyskał tytuł doktora na podstawie pracy „Interes prawny w polskim prawie administracyjnym”.
Działalność polityczna
W 1989 roku Andrzej Duda zaangażował się w kampanię Komitetu Obywatelskiego. W wyborach prezydenckich 1990 i 1995, jako wolontariusz, aktywnie wspierał kandydaturę Lecha Wałęsy.
W 2000 roku wstąpił do Unii Wolności, a po 2005 roku rozpoczął współpracę z Prawem i Sprawiedliwością. Jako prawnik był doradcą tej partii w pracach nad nowelizacją ustawy lustracyjnej. W latach 2006-2007 był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. Ministrem Sprawiedliwości był wtedy Zbigniew Ziobro. W resorcie odpowiadał za legislację, współpracę międzynarodową i przebieg informatyzacji.
Wyświetl ten post na Instagramie.
W 2007 bez powodzenia startował w wyborach do Sejmu z ostatniego miejsca na liście PiS w okręgu tarnowskim, otrzymując 11 158 głosów (szósty wynik na liście).
W 2008 roku został pracownikiem kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego, gdzie pełnił funkcję podsekretarza stanu. Zajmował się tam sprawami prawnymi. Swoją dymisję złożył po śmierci prezydenta RP w katastrofie Tu-154 pod Smoleńskiem.
W 2010 roku Andrzej Duda bezskutecznie ubiegał się o urząd prezydenta Krakowa jako kandydat PiS. Został za to radnym miasta. Samorządowcem był tylko rok, bo w 2011 roku został posłem na Sejm, otrzymując 79 981 głosów (szósty wynik w Polsce).
Wyświetl ten post na Instagramie.
W czasie swojej pracy parlamentarnej zasiadał m.in. w Komisji Ustawodawczej oraz jej podkomisji stałej do spraw Trybunału Konstytucyjnego i Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej. Był też członkiem zespołu ds. wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej, zespołu ds. obrony wolności słowa, zespołu poświęconego pamięci Żołnierzy Wyklętych oraz na rzecz obrony życia i rodziny. W czasie 2,5 lat 139 razy wystąpił na posiedzeniu izby, skierował także 21 poselskich interpelacji.
W 2014 roku został szefem kampanii do Parlamentu Europejskiego. Sam uzyskał mandat do PE, otrzymując blisko 100 tys. głosów. Jako europoseł zajmował się głównie sprawami międzynarodowymi, w tym umowami UE z krajami spoza Wspólnoty.
W listopadzie 2014 roku partia Jarosława Kaczyńskiego ogłosiła, że ich kandydatem na prezydenta zostanie Andrzej Duda. W pierwszej turze (10 maja 2015) zajął pierwsze miejsce zdobywając 34,76 proc. głosów (5 179 092 głosy). Pokonał wtedy urzędującego prezydenta Bronisława Komorowskiego. Dwa tygodnie później w drugiej turze Duda ponownie był górą uzyskując 8 630 627 głosów poparcia, co stanowiło 51,55 procent. 6 sierpnia został zaprzysiężony na urząd prezydenta.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Duda jako prezydent
W pierwszych latach prezydentury Andrzej Duda spotykał się z częstą krytyką wokół jego działań związanych z wymiarem sprawiedliwości. Nie przyjął ślubowania od sędziów wybranych do Trybunału Konstytucyjnego przez Sejm VII kadencji (w którym większość miała koalicja Platforma Obywatelska-PSL), a zrobił to wobec sędziów – tzw. dublerów – których wybrał już Sejm VIII kadencji, w którym większość miał PiS. W grudniu 2015 roku podpisał ustawę o Trybunale Konstytucyjnym, która zdaniem wielu środowisk, w tym Krajowej Rady Sądownictwa, czy Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara naruszała konstytucję.
Duda w 2016 roku odmówił też powołania 10 sędziów wybranych do KRS. W 2017 roku zawetował ustawę o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa, która została uchwalona głosami posłów PiS-u. W latach 2017-2018 nie powołał 8 sędziów do Sądu Najwyższego, których wskazała KRS. Powołał za to do tego trybunału 27 sędziów, których wskazała tzw. „nowa KRS”, wbrew postanowieniu Naczelnego Sądu Administracyjnego, który wstrzymał wykonalność uchwał KRS w tej sprawie.
Wyświetl ten post na Instagramie.
W czasie swojej prezydentury w polityce zagranicznej zainicjował wraz z innymi prezydentami spotkania w ramach tzw. Trójmorza. To współpraca 12 państw Unii Europejskiej położonych między trzema morzami: Bałtykiem, Adriatykiem i Morzem Czarnym. W jego skład wchodzą: Polska, Chorwacja, Austria, Bułgaria, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Słowacja, Słowenia, Węgry i Rumunia. W czasie prezydentury Andrzeja Dudy uległy znaczącej intensyfikacji relacje polsko-amerykańskie.
5 lutego 2020 roku Andrzej Duda ogłosił, że będzie ubiegał się o reelekcję w wyborach prezydenckich. W przeprowadzonej 28 czerwca 2020 pierwszej turze głosowania zajął pierwsze miejsce, zdobywając 8 450 513 głosy, co stanowiło 43,50 proc. W drugiej turze spotka się z Rafałem Trzaskowskim.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Życie prywatne
21 grudnia 1994 roku Andrzej Duda poślubił Agatę Kornhauser, germanistkę i nauczycielką. Rok później urodziła się ich jedyna córka Kinga, która skończyła prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim.
PRZECZYTAJ KONIECZNIE:
WYBORY 2020. Od aktora, ministra i prezydenta Warszawy. Kim jest Rafał Trzaskowski? [SYLWETKA]
FOTO: Facebook/Andrzej Duda
Comments are closed.