W związku z naruszeniem obowiązujących przepisów Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Zawierciu wydał pierwsze decyzje, nakładające dotkliwe kary pieniężne. Czterech mężczyzn będzie musiało zapłacić po 5 000 złotych.

O naruszeniach nakazów, zakazów lub ograniczeń związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 informowany jest Powiatowy Inspektor Sanitarny. Do tej pory zawierciańscy policjanci przekazali 7 takich informacji.
Kary pieniężne zostały nałożone na cztery osoby.

Zgodnie z decyzjami wydanymi przez Powiatowego Inspektora Sanitarnego, czterech mężczyzn będzie musiało zapłacić po 5 000 złotych. Trzech z nich, objętych kwarantanną domową, nie zastosowało się do obowiązujących ich zasad, czwarty zaś, zlekceważył przepisy związane z przemieszczaniem się.

– Nałożone kary pieniężne nie wykluczają w tym przypadku odpowiedzialności prawnej. W każdym z czterech przypadków, za popełnione wykroczenie zostanie skierowany wniosek o ukaranie do sądu. Dotkliwe sankcje karne mają wpłynąć na odpowiedzialne i poważne podejście do obecnego zagrożenia – mówi sierż. szt. Marta Wnuk, p.o. oficera prasowego Komendy Powiatowej Policji w Zawierciu.

Warto podkreślić, że Powiatowy Inspektor Sanitarny za naruszenia nakazów, zakazów lub ograniczeń związanych z obecnym zagrożeniem może nałożyć grzywnę od 5 tys do 30 tys zł. Dodatkowo niestosowanie się do przepisów skutkuje odpowiedzialnością prawną.