WYBORY 2018. 21 października mieszkańcy Dąbrowy Górniczej wybiorą prezydenta. O urząd ten walczy pięciu kandydatów.

W tegorocznych wyborach samorządowych o urząd prezydenta Dąbrowy walczy pięciu kandydatów, wśród nich jedna kobieta.

Katarzyna Zagajska

Katarzyna Zagajska – fot. mat.pras.
Katarzyna Zagajska – fot. mat.pras.

O fotel prezydenta ubiega się z ramienia Stowarzyszenia „Razem dla Dąbrowy Górniczej”, którego jest prezesem. Kandydatka ma 45 lat. Ukończyła Politechnikę Śląską, a także studia doktoranckie z zakresu metalurgii i transportu na Wydziale Inżynierii Materiałowej Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Przedsiębiorca, prezes Stowarzyszenia „Razem dla Dąbrowy Górniczej”, od 8 lat pracuje także na rzecz mieszkańców jako radna. Jako przedstawicielka Dąbrowy Górniczej bierze udział w pracach czterech komisji Związku Miast Polskich: Komisji Partnerstwa i Dialogu, Komisji Sportu, Komisji Polityki Miejskiej i Rozwoju Miast, Komisji Edukacji. Prywatnie jest mężatką i mamą trójki dzieci.

Marcin Bazylak

Marcin Bazylak zastępcą prezydenta Dąbrowy Górniczej - fot. Bartosz Kowal
Marcin Bazylak zastępcą prezydenta Dąbrowy Górniczej – fot. Bartosz Kowal

Kandydat na prezydenta ma 40 lat, jest absolwentem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Do czerwca 2016 roku był pełnomocnikiem prezydenta Zbigniewa Podrazy. W lipcu prezydent mianowało go swym pierwszym zastępcą. Wdrażał m.in. Dąbrowski Budżet Partycypacyjny, a także kierował zespołem, który pozyskał ministerialne środki na rewitalizację śródmieścia Dąbrowy Górniczej w ramach projektu „Fabryka Pełna Życia”. Marcin Bazylak kampanię prowadzi wspólnie z kandydatami na radnych do rady miejskiej i sejmiku wojewódzkiego, startujących z list komitetu SLD Lewica Razem.

Robert Warwas

Robert Warwa kandydatem PiS na urząd prezydenta Dąbrowy Górniczej – fot. Facebook/Robert Warwas
Robert Warwa kandydatem PiS na urząd prezydenta Dąbrowy Górniczej – fot. Facebook/Robert Warwas

Kandydat Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość ma 42-lata. Ukończył politologię na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego i studia podyplomowe z prawa gospodarczego i handlowego na Wydziale Prawa i Administracji tej uczelni. Pracował w Tauron Polska Energia, gdzie został etatowym działaczem związkowym, od 2007 jako wiceprzewodniczący zakładowej organizacji związkowej NSZZ Solidarność. Współtworzył Śląski Instytut Rozwoju Regionalnego. W 2014 roku otrzymał mandat radnego w Dąbrowie Górniczej. Natomiast rok później zdobył mandat poselski w okręgu wyborczym obejmującym Dąbrowę Górniczą, Jaworzno, Sosnowiec, a także powiaty będziński i zawierciański.

Artur Borowicz

Artur Borowicz kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Dąbrowy Górniczej – fot. Facebook/Beata Małecka-Libera
Artur Borowicz kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Dąbrowy Górniczej – fot. Facebook/Beata Małecka-Libera

Jest kandydatem Koalicji Obywatelskiej (Platforma Obywatelska i Nowoczesna). Ma 55 lat i jest działaczem Platformy Obywatelskiej. Był m.in. naczelnikiem Wydziału Zdrowia Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej, a następnie został dyrektorem Szpitala Specjalistycznego im. Sz. Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej. Od 2007 roku pracuje w Wojewódzkim Pogotowiu Ratunkowym w Katowicach, będąc jego dyrektorem.

Edward Bober

Edward Bober, kandydat na urząd prezydenta Dąbrowy Górniczej - fot. mat.pras.
Edward Bober, kandydat na urząd prezydenta Dąbrowy Górniczej – fot. mat.pras.

Startuje z komitetu wyborczego Dąbrowskiej Wspólnoty Samorządowej. Kandydat na prezydenta Dąbrowy Górniczej ma 55 lat. Studia wyższe z zakresu polityki społecznej ukończył na Uniwersytecie Śląskim. Od 2004 roku lat kierownik jednego z działów w MOPS w Dąbrowie Górniczej. Wieloletni radny Rady Miejskiej Dąbrowy Górniczej, przedsiębiorca. Utytułowany m.in. „Dąbrowianinem Roku”, Srebrną oraz Złotą Odznaką „Zasłużony dla Województwa Śląskiego”. Działa społecznie i charytatywnie, członek Ochotniczej Straży Pożarnej. Od wielu lat honorowy krwiodawca. Twórca stowarzyszenia Dąbrowska Wspólnota Samorządowa, która od 11 lat zrzesza ludzi, którzy bezinteresownie i skutecznie działają na rzecz ludzi i miasta.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

WYBORY 2018. Sześciu kandydatów na prezydenta Sosnowca