Remontują pierwszy obiektu na terenie Fabryki Pełnej Życia. Budynek, od którego rozpoczęła się przemiana poprzemysłowych terenów w śródmieściu Dąbrowy Górniczej, powstał na początku XX w. Ma tu powstać multimedialne centrum wystawowe i miejsce spotkań za blisko 6 mln zł.

Miasta naszego regionu ukształtował przemysł. W sąsiedztwie dużych zakładów tworzono więc osiedla w pełni wyposażone we wszystkie elementy życia codziennego. Bardziej jednak niż o estetykę dbano o funkcjonalność. Miało to także wpływ na to, że Dąbrowa Górnicza i Sosnowiec nie mają do dziś rynków z prawdziwego zdarzenia. Inaczej Będzin, który od średniowiecza aż do lat 70. XX posiadał wspaniały rynek przez wieki będący centrum życia miasta, ale dziś to tylko wspomnienie.

Problemem naszych zagłębiowskich miast są właśnie centra, w których niewiele się dzieje. Niektóre próbują coś z tym zrobić, a niektóre nie.

Tym miastem, które próbuje i do problemu podchodzi kompleksowo jest Dąbrowa Górnicza. Już dekadę temu przeprowadzono badania wśród mieszkańców, którzy stwierdzili, że chcą centrum z prawdziwego zdarzenia. Ponad dwa lata temu postulat zaczął być realizowany. Pod koniec 2015 roku gmina przejęła od Skarbu Państwa blisko 4-hektarowy, atrakcyjnie zlokalizowany teren, po byłej fabryce Defum i rozpoczęło realizację programu Fabryka Pełna Życia.

Remontują pierwszy obiekt na terenie Fabryki Pełnej Życia – fot. UM Dąbrowa Górnicza
Remontują pierwszy obiekt na terenie Fabryki Pełnej Życia – fot. UM Dąbrowa Górnicza

Obecnie rozpoczął się remont pierwszego obiektu na terenie Fabryki Pełnej Życia. Budynek powstał na początku XX w. i wykorzystywany był jeszcze w czasach, gdy dąbrowski zakład wchodził w skład Towarzystwa Akcyjnego Zakład

ów Kotlarskich i Mechanicznych Fitzner i Gamper. Jako jeden z najstarszych obiektów znajdujących się na terenie byłych zakładów Defum stanowi istotny element dla historycznej tkanki zabudowy – jego usytuowanie w ciągu podobnych obiektów tworzy z niego istotne dopełnienie, zarówno historycznej, jak i przestrzennej struktury urbanistycznej zakładu.

– Oczekiwania dąbrowian, wielokrotnie wyrażane w trakcie konsultacji, były takie, by w Fabryce stworzyć ośrodek będący uosobieniem zmiany – przestrzeń wystawową, a jednocześnie miejsce spotkań, prezentacji, koncertów. Budynek byłego warsztatu elektrycznego nadawał się do tego wręcz idealnie – historyczny, stylowy, nie za wielki, a jednocześnie wystarczająco duży, by pomieścić ponad 200 osób – mówi Marcin Bazylak, pierwszy zastępca prezydenta Dąbrowy Górniczej.

Remontują pierwszy obiekt na terenie Fabryki Pełnej Życia – fot. UM Dąbrowa Górnicza
Remontują pierwszy obiekt na terenie Fabryki Pełnej Życia – fot. UM Dąbrowa Górnicza

Efektem prac będzie adaptacja dawnego warsztatu dla potrzeb nowej funkcji – budynku wystawowego, miejsca spotkań, konsultacji społecznych. W trakcie prac odtworzony będzie układ okien i drzwi, zachowane zostaną ceglane elewacje i wszystkie detale architektoniczne określające historyczny charakter budynku. Dach pokryje płaska blacha cynkowo-tytanowa, stare okna i drzwi zastąpią aluminiowe z podziałem przemysłowym.

Głównym pomieszczeniem budynku będzie sala wielofunkcyjna z bezpośrednim wyjściem na obszerny taras zlokalizowany po stronie zachodniej (pod suwnicą). Sala zostanie otwarta na całą wysokość (do połaci dachowej), co pozwoli wyeksponować elementy konstrukcyjne oraz wyposażenie instalacyjne (wentylacja mechaniczna, oświetlenie). Obiekt w całości będzie dostępny dla osób niepełnosprawnych.

Remontują pierwszy obiekt na terenie Fabryki Pełnej Życia – fot. UM Dąbrowa Górnicza

– To bardzo wymagający projekt, bo tylko pozornie polegał na odtworzeniu stanu poprzedniego. W rzeczywistości musieliśmy np. od nowa zaprojektować ścianę zachodnią i w miejsce bezstylowego muru zaproponowaliśmy niejako powtórzenie układu ze ściany wschodniej. Poza tym wiele trudności nastręczał stan budynku i brak infrastruktury technicznej – wszystkie sieci i przyłącza trzeba było projektować od nowa, ale w przyszłości posłużą one także pozostałym obiektom Fabryki. Myślę, że dąbrowianie będą zadowoleni z efektu – w Fabryce Pełnej Życia powstanie obiekt nowoczesny pod względem wyposażenia, funkcjonalny i wyraźnie określający poprzemysłowy charakter założenia – podkreśla architekt Tomasz Moskalewicz.

Wokół budynku zostanie odnowiona konstrukcja suwnicy, pojawią się nowe dojścia, trawniki oraz mała architektura z betonowymi ławkami i koszami na śmieci.

Wykonawcą prac jest PRB „A. Piaskowski i S-ka” Sp. z o.o., ich wartość to 5,95 mln zł, a termin zakończenia prac to koniec sierpnia 2019 roku.