Jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych w Jaworznie w swoich remizach przygotowały miejsce dla 50 obywateli Ukrainy uciekających przed wojną.

Przygotowano je w czterech ośrodkach. 20 miejsc znajduje się w OSP Dąbrowa Narodowa. Po 10 przygotowano z kolei w OSP Ciężkowice, OSP Osiedle Stałe oraz OSP Długoszyn. Pozostałe jednostki – OSP Byczyna i OSP Jeleń – stanowią wsparcie dla innych miejskich działań.

Miejsca przygotowane przez straż już działają. W OSP Dąbrowa Narodowa jest już obecnie 17 osób. Kolejną jednostką, która przyjmie obywateli Ukrainy będzie OSP w Osiedlu Starym.

– Zdajemy sobie sprawę, że przygotowane 10 miejsc dla uchodźców w naszej jednostce jest kroplą potrzeb w morzu ludzkiego nieszczęścia jakie ich spotkało. Warunki spełniają podstawowe potrzeby czyli miejsce do odpoczynku, pełny węzeł sanitarny z szafkami na odzież, kuchnię do przyrządzenia i spożycia posiłków. To jest do ich dyspozycji do czasu gdy podejmą decyzję co dalej zrobić ze swoim życiem – mówi Józef Skulich Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej Osiedle Stałe.