W niedzielę, 31 stycznia, po raz kolejny w całej Polsce spotkać można wolontariuszy WOŚP, którzy w tradycyjny sposób – zbierając pieniądze do puszek włączą się w działania Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Po czym poznać wolontariusza?

Nieodłącznymi atrybutami każdego wolontariusza są: puszka, czerwone serduszka-naklejki, drugi wolontariusz (dla bezpieczeństwa nie należy chodzić samemu) i identyfikator.

Puszka i identyfikator

Ten ostatni jest szczególnie ważny. Identyfikator powinien posiadać indywidualny numer wolontariusza, numer sztabu, przez który wolontariusz został zgłoszony, imię i nazwisko, zdjęcie, hologram i pieczątkę. Co ważne – choć zbiórka odbywa się 31 stycznia, data na identyfikatorze to 10 stycznia 2021, czyli pierwotna data, w której miał odbyć się 29. finał WOŚP.

Jak powinien wyglądać identyfikator wolontariusza WOŚP? – fot. mat. pras.

Drugim elementem niezbędnym do przeprowadzenia zbiórki w dniu finału jest puszka, do której każdy, kto będzie chciał dorzucić się do działań orkiestry, w niedzielę może wrzucić dowolną kwotę. Puszka powinna być zaklejona i podobnie, jak identyfikator opatrzona datą 10 stycznia 2021 roku. Zgodnie z wieloletnią tradycją w zamian za dorzucenie się do puszki, wolontariusze rozdają czerwone serduszka, które wspierający będą mogli nakleić w widocznym miejscu, również w ten sposób okazując wsparcie dla WOŚP.

Wolontariusz WOŚP z terminalem płatniczym – fot. mat. pras.

Wolontariusz z terminalem

Dla tych, którzy nie przepadają za noszeniem przy sobie gotówki dobra informacja jest taka, że w 239 miastach w Polsce i na świecie spotkać będzie można wolontariuszy z terminalami płatniczymi.

Jeśli jesteś wolontariuszem – pamiętaj, aby dbać o swoje bezpieczeństwo – na ulice wychodźcie co najmniej w parach, wybierajcie miejsca, w których spotkacie wielu ludzi a niepokojące zdarzenia zgłaszajcie w swoim sztabie, lub jeśli będzie trzeba – na policję.

Wolontariusz WOŚP – fot. mat. pras.

Nie wychodzisz z domu?

Jeśli już dziś wiesz, że w niedzielę nie planujesz wybrać się w żadne miejsca, w których można spotkać wolontariuszy, ale chcesz wesprzeć WOŚP, możesz to zrobić na wiele sposobów.

SMS na WOŚP – fot. mat. pras.

Pamiętaj, że możesz wesprzeć WOŚP również za pomocą strony wplacam.wosp.org.pl. Możesz też wysłać SMS o treści SERCE na numer 75 565 (numer aktywny jest do 15 lutego 2021 roku).

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Pandemia nie zatrzyma Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy