Wydaje się, że wzrost cen nieruchomości ustabilizował się wciągu kilku ostatnich miesięcy. Dla wielu jest to najlepszy moment na zakup mieszkania w atrakcyjnej cenie, zwłaszcza w miastach niewielkich, takich jak Jaworzno. To dobre miejsce do życia, jak i inwestycji długoterminowej – popyt na mieszkania utrzymuje się tam bowiem na stałym, wysokim poziomie.

Choć pod względem zajmowanej powierzchni Jaworzno znajduje się na 13. miejscu w Polsce, to nie jest to miasto gęsto zaludnione i liczy zaledwie 91 tysięcy mieszkańców. Nie jest to co prawda miasto perspektywiczne, jeśli chodzi o rozwój zawodowy, ale za to pełni rolę tzw. „sypialni”. Bliskość aglomeracji śląskiej sprawia, że Jaworzno powinniśmy traktować raczej, jako spokojną dzielnicę głównych miast Polski. Mimo to Jaworzno posiada rozbudowaną infrastrukturę. Znajdują się tu wszelkie udogodnienia administracyjne – przedszkola i szkoły wszystkich szczebli (nawet oddział uczelni AGH), urzędy, kina, teatry, biblioteki, obiekty sportowe, a przede wszystkim doskonale funkcjonująca komunikacja miejsca łącząca Jaworzno z pozostałymi śląskimi miastami.

Wielkość rynku nieruchomości w Jaworznie

Od 2009 roku sytuacja mieszkaniowa w Jaworznie utrzymuje się na względnie stałym, stabilnym poziomie. Jak wynika z dokumentów GUS, pik w budownictwie nastąpił w 2011 roku (kiedy to relatywnie wysokie były ceny nieruchomości), w którym do użytku oddano 147 lokali mieszkalnych. W latach kolejnych liczba ta nieustannie oscylowała na poziomie 100 mieszkań. Decydując się na zakup mieszkania w Jaworznie, do dyspozycji będziemy więc mieli średnio kilkadziesiąt ofert.

Z analiz GUS wynika także, że już od kilku lat największym powodzeniem w Jaworznie cieszą się mieszkania dwupokojowe – zarówno jeśli chodzi o kupno, jak i wynajem. Podobnie wyglądają też inwestycje deweloperskie, gdyż średnia wielkość mieszkania w Jaworznie wynosi 48 m kw. Jest to metraż niemal optymalny, zwłaszcza jeżeli weźmiemy pod uwagę relatywnie niskie ceny za metr kwadratowy. Obecnie zapłacimy za to średnio 3700 zł, choć ceny te mogą się różnić w zależności od umiejscowienia mieszkania i rodzaju rynku. Rosnącą popularnością cieszą się mieszkania na osiedlach: Stałe i Cynamonowe. Zainteresowani rynkiem wtórnym powinni natomiast zwrócić uwagę na osiedle Cegielniana, w którym dominują budynki mieszkalne wybudowane na początku lat 90. oraz domy wielorodzinne BTS. Tam też ceny będą raczej niższe. Nie ma przy tym znaczenia położenie samej dzielnicy – największe i najlepsze osiedla mieszkaniowe położone są w jednej, północnej części miasta.

Rynek wtórny, czy rynek pierwotny?

W Jaworznie rocznie oddaje się do użytku wystarczająco dużo nowych mieszkań i wydaje się, że rynek pierwotny jest nasycony w odpowiednim stopniu. Stała roczna liczba takich mieszkań wskazuje też, że jest na nie popyt, a co za tym idzie – w miarę przystępne ceny. Oczywiście będą one droższe, bo średnio za metr kwadratowy zapłacimy tam oko. 5,5 tysiąca zł, ale łatwiej będzie je odsprzedać lub wynająć, zwłaszcza, jeśli położone są w dobrej lokalizacji.

Opcję wynajmu zdecydowanie warto jest rozważyć. Jak już zostało wspomniane, Jaworzno jest miastem, które stanowi sypialnię dla osób pracujących w większych miastach aglomeracji śląskiej. Trzeba bowiem wziąć pod uwagę, że ceny wynajęcia mieszkania w Katowicach, Gliwicach, czy Bytomiu, będą znacznie wyższe niż w Jaworznie. Często na większą odległość decydują się także studenci, których niskie ceny mogą kusić. Wynajem dwupokojowego mieszkania w tym mieście mieści się w zakresie 1200-1500 zł.

Jak sfinansować zakup mieszkania?

Rok 2019 był rekordowy, jeśli chodzi o liczbę i wartość udzielanych kredytów mieszkaniowych. Tylko w ośmiu pierwszych miesiącach roku udzielono prawie 160 tysięcy kredytów na łączną kwotę 43 mld zł! Chętnych na zakup nieruchomości nie odstrasza nawet wysoka kwota wkładu własnego wymaganego przez banki. Wynosi on niezmiennie 20 proc. wartości mieszkania, przy czym może być obniżony, jeśli kredytobiorca zdecyduje się wykupić Ubezpieczenie Wkładu Własnego. Mieszkanie w Jaworznie, na które zdecydujemy się przeznaczyć ok. 230 tysięcy zł (to najczęściej deklarowana przez Polaków kwota) będzie wymagał wniesienia najmniej 23 tysięcy zł. To nie mała kwota i nie każdy może wyłożyć ją z własnej kieszeni, tym bardziej że w perspektywie ma zwykle jeszcze remont mieszkania.

Wiele osób, którym do wymaganej kwoty wkładu własnego brakuje około kilkunastu tysięcy złotych decyduje się na pożyczkę od rodziny, zaciągnięcie kredytu lub pożyczki pozabankowej, która szybko rozwiąże problem. Wysokie kwoty obecnie nie stanowią żadnego problemu – w serwisie www.bezpiecznechwilowki.pl znajdziemy przynajmniej kilka ofert, które spełniają to kryterium i mogą zaproponować korzystne warunki. Niektóre firmy premiują nowych klientów i za zobowiązanie niejednokrotnie pobierają opłaty niższe niż przy tradycyjnym kredycie gotówkowym. Krótkie spojrzenie na ranking pożyczek na raty na bezpiecznechwilowki.pl powinno wyklarować nasze możliwości na tym polu i wskazać, która opcja będzie najlepsza. Przy tym warto pamiętać, że uwzględnia on także inne parametry pożyczki – minimum formalności, czy łatwość i szybkość uzyskania pieniędzy.