Czy wiesz, że kredyt bankowy to dzisiaj najpopularniejszy i najbardziej bezpieczny sposób na otrzymywanie finansowego wsparcia z zewnątrz? Nic dziwnego, że już co drugi dorosły Polak posiada tego rodzaju produkt. Nie wynika to z naszej kiepskiej sytuacji finansowej, bo polskie społeczeństwo raczej się wzbogaca.

Wzrastają zaś nasze potrzeby, zwiększają się też możliwości regularnej spłaty. Jak dużym zainteresowaniem cieszy się kredyt gotówkowy dostępny na Totalmoney.pl? Jak wybierać ten najbardziej opłacalny? Na jaki cel przeznaczyć otrzymane środki? Kto może wnioskować o kredyt gotówkowy? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziecie w poniższym artykule.

Kredyt gotówkowy – podstawowe cechy

Kredyt gotówkowy jest zobowiązaniem udzielanym przez instytucje bankowe. Każdy bank stosuje własną politykę kredytową, natomiast istotne są obowiązujące przepisy polskiego prawa, które nakładają pewne ograniczenia na oferty oraz w pewien sposób chronią potencjalnych kredytobiorców.

Do wyboru klienci banków mają kredyt gotówkowy na dowolny cel oraz kredyt celowy. Nie da się ukryć, że największą popularnością cieszy się ten pierwszy produkt finansowy. Wszystko dlatego, że procedura jego zaciągania jest dokładnie taka sama, natomiast klient zyskuje pełną swobodę w kwestii wydawania otrzymanych pieniędzy. Bank zupełnie nie ingeruje w to, na co przeznaczone zostaną środki. Dzięki temu najczęściej są one dzielone na części, pieniądze zostają przeznaczone na spłatę zadłużeń, ratowanie domowego budżetu i bieżące wydatki albo te niespodziewane. Finansowe wsparcie na dowolny cel może też pokryć koszty remontu, nabycia samochodu czy wyjazdu na wakacje. Tak naprawdę, cel zaciągania kredytu gotówkowego w tym przypadku jest obojętny.

Nieco inaczej kwestie te wyglądają, jeśli zaciągany jest kredyt gotówkowy celowy. Bank żąda wtedy wskazania konkretnego celu, a potem dowodu jego realizacji. W zamian bardzo często oferuje jednak o wiele atrakcyjniejsze i bardziej opłacalne warunki spłaty, w tym niższe oprocentowanie czy wydłużony czas spłaty. Pamiętajmy, że cel może być dowolny, ale należy do wskazać. Wiąże się to z pewnym ograniczeniem, ale kredytobiorca może również zyskać sporo bonusów. Taki kredyt gotówkowy jest tańszy i bardziej dostępny, ponieważ automatycznie wzrasta zdolność kredytowa i maleje ryzyko niewypłacalności. Nabyty cel staje się dodatkowym zabezpieczeniem takiego zobowiązania kredytowego.

Kredyt gotówkowy – jak przebiega weryfikacja?

Każdy bank komercyjny działa dla generowania zysku. Oferując kredyty, musi minimalizować ryzyko niewypłacalności, bo przecież jego zarobkiem są generowane odsetki. Aby móc współpracować jedynie z wiarygodnymi i wypłacalnymi klientami, standardowa procedura kredytowa zakłada weryfikację potencjalnego kredytobiorcy na jasnych, uniwersalnych dla wszystkich instytucji bankowych zasadach.

Przede wszystkim analizowana jest zdolność kredytowa, a przyszły kredytobiorca musi dostarczyć zaświadczenie o zarobkach oraz źródle generowania dochodu. Analitycy sprawdzają także raporty BIK. Szacują koszty innych zobowiązań, zwracają uwagę na historię kredytową, czyli zachowania klienta względem spłaty wcześniej nabywanych produktów tego rodzaju. Jeśli posiada długi albo spóźnia się z regulowaniem comiesięcznych należności, potrzebujący raczej ma małe szanse na otrzymanie finansowego wsparcia.

Sama ocena zdolności kredytowej pozwala oszacować, jak wysoki kredyt będzie w stanie spłacać klient. Może okazać się, że nie jest wiarygodny na tyle, by móc uzyskać środki na wskazany cel czy wartość kredytu w przypadku zobowiązania na dowolny cel. Wtedy bank przedstawia inną, możliwą propozycję współpracy.

Każda informacja o udzieleniu czy odmowie kredytu bankowego zostaje odnotowana w Biurze Informacji Kredytowej. Jeśli ta jest negatywna, nie będzie działać korzystnie na sytuację potencjalnego kredytobiorcy. Istnieje też ogromne prawdopodobieństwo, że inne banki również uznają takiego klienta za niewypłacalnego i także odmówią udzielenia wsparcia. Właśnie dlatego najlepiej jeszcze przed złożeniem wniosku o kredyt gotówkowy, ocenić realne szanse na otrzymanie takiego zobowiązania. W tym celu świetnie sprawdza się kalkulator kredytowy.

Kredyt gotówkowy – jak wybrać najlepszą ofertę?

Najpierw dobrze jest ocenić atrakcyjność i opłacalność aktualnie proponowanych przez banki kredytów, korzystając z rankingów. Dopiero później można dodatkowo wyliczyć koszty, jakie wiążą się z zaciągnięciem zobowiązania, jakim jest kredyt gotówkowy. Kalkulator kredytowy doskonale poradzi sobie z tym zadaniem. To narzędzie online jest w pełni intuicyjne, a jego obsługa nie sprawia najmniejszego problemu. Wystarczy w poszczególne rubryki wpisać odpowiednie wartości. Dzięki temu udaje się poznać całkowite koszty kredytu.

Warto pamiętać, że kalkulatory nie stanowią ostatecznej oferty instytucji bankowej. Taką klient otrzyma dopiero po złożeniu wniosku, wskazaniu celu, jeśli zachodzi taka potrzeba oraz wydaniu przez bank decyzji pozytywnej.