Dworzec Sosnowiec – fot. WikiZagłębie

W roku 1914 Pola Negri zadebiutowała jako aktorka filmowa w „Niewolnicy zmysłów”. Od tamtej pory z sukcesami grała w wielu innych filmach oraz często wyjeżdżała do Berlina, gdzie występowała u Maxa Reinhardta.

Miłość Poli Negri przyszła niespodziewanie. W 1919 roku w czasie podróży z Warszawy do Berlina została zatrzymana na stacji granicznej w Sosnowcu, gdzie jeden z celników zatrzymał pudełka z kopią jej pierwszego filmu, uznając, iż jest to kontrabanda. Ostatecznie nieporozumienie to udało się szybko wyjaśnić. Pola Negri trafiła jednak do komendanta Eugeniusza Dąmbskiego.

– Odwróciłam się i ujrzałam przed sobą przystojnego młodego mężczyznę w wieku około 25 lat. Oczy miał niebieskie, a postawę tak wojskową, że choć średniego wzrostu, wydawał się wysoki – opisywała po latach w swym pamiętniku.

Młody hrabia zauroczony artystką zaprosił ją na kolację do restauracji, a miła rozmowa stała się początkiem ich głośnego romansu. – Mój towarzysz okazał się wspaniałym causerem: rozmowa z nim płynęła łatwo i ciekawie. W pewnej chwili zdumiałam się, że opowiadam mu o sobie takie rzeczy, z których nikomu się nie zwierzałam. Z niechęcią nawet mówiłam o swoim zawodzie. A kiedy wspomniałam, że tęsknię do tego, żeby się z niego wycofać, mieć dom i rodzinę, stwierdziłam ze zdziwieniem, że naprawdę tego pragnę. Nie byłam pewna, czy rzeczywiście zakochałam się od pierwszego spojrzenia, a może tylko zasugerowałam się, myśląc przez całą drogę o wielkiej miłości. Czy zakochałabym się w każdym innym przystojnym mężczyźnie, czy jedynie w Eugeniuszu Dąmbskim? – napisała w „Pamiętniku gwiazdy”.

Pola Negri tuż po kolacji odjechała do Berlina, gdzie czekały ją zdjęcia do kolejnego filmu. Znajomość z młodym podporucznikiem była od tego momentu kontynuowana drogą listowną. Po jakimś czasie para spotkała się w Warszawie. Jak wynika ze wspomnień aktorki, ta chciała przekonać się, co naprawdę czuje do komendanta Dąmbskiego. Po dwóch tygodniach otrzymała list z oświadczynami. Po przeczytaniu go Pola odtelegrafowała trzykrotnym: „tak, tak, tak!”.

Kim był wybranek jej serca? Eugeniusz Bożydar hrabia Dąmbski urodził się 13 września 1893 roku w Rawie Mazowieckiej. Kilkanaście lat później przeprowadził się wraz z rodzicami do Sosnowca. Dąmbscy to rodzina arystokratyczna. Ojciec Eugeniusza, Mieczysław Władysław Dąmbski, w Rawie i w Sosnowcu pracował jako sekretarz magistratu, był także wiceprezydentem Sosnowca.

Do ślubu Poli Negri z Eugeniuszem Dąmbskim doszło 5 listopada 1919 roku w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny przy ul. Kościelnej. Ślubu udzielił im ksiądz wikary Tomasz Knap, a świadkami byli porucznik Kazimierz Hryniewiecki i dyrektor fabryki Alfons Szeligowski. Na akcie ślubu Pola podpisała się jako Apolonia hr. Dąmbska-Chałupiec.

CZYTAJ DALEJ: