Pola Negri - fot. MZ

Przez kilka miesięcy młodzi mieszkali u rodziny Dąmbskich w istniejącej do dziś kamienicy przy ul. Kołłątaja 6. O tym fakcie przypomina tablica pamiątkowa umieszczona na ścianie frontowej budynku z napisem: „W latach 1919-1920 mieszkała w tym domu Pola Negri – Apolonia Chałupiec. Aktorka filmowa o międzynarodowej sławie”.

Małżeństwo to nie trwało jednak zbyt długo. Hrabia Dąmbski często wyjeżdżał do Warszawy, a młoda żona nie czuła się dobrze w nowym domu i mieście.

– W Sosnowcu nie mogłam sobie ułożyć własnego życia. Miasto było małe, prowincjonalne, nadgraniczne – mieszkańcy traktowali mnie z szacunkiem, ale trzymali się z daleka. Zbyt dużą wagę przykładali do tego, że byłam hrabią Dąmbską, gwiazdą filmową, a zbyt małą do faktu, że mieli przed sobą młodą kobietę i mężatkę, która chciała sobie wśród nich znaleźć miejsce – pisała w wydanym w 1970 roku pamiętniku.

Małżeństwo rozpadło się. Pola Negri wyjechała do Berlina i do Sosnowca już nigdy nie wróciła. Jej były już mąż pozostał w służbie wojskowej.

Pola Negri – fot. Wikipedia

W 1922 roku wyjechała do Hollywood i wystąpiła w kilkunastu produkcjach filmach. Stała się prawdziwą gwiazdą kina niemego i symbolem seksu. Głośne były jej romanse z Charlie Chaplinem i Rudolphem Valentino. Adorował ją również znany fizyk Albert Einstein. Stała się jedną z najbogatszych kobiet Hollywood oraz obiektem wielu plotek. Plotkowano m.in. o jej rzekomym uczuciu, jakim miała darzyć swoją przyjaciółkę Margaret West.

Czasy uwielbienia minęły, gdy do kin wszedł dźwięk. Krytykowano ją za zbyt niski głos oraz akcent. Nieprzychylne opinie spowodowały, że Pola Negri wyjechała do Niemiec. Tam jej jednym z wielbicieli był sam Hitler. Przed wojną wróciła do USA. Zmarła 1 sierpnia 1987 w San Antonio w Teksasie.

Bibliografia: WikiZagłębie, M. Kołowski – „Pola Negri. Legenda Hollywood”, Jan F. Lewandowski – „Pola Negri w Sosnowcu”, Pola Negri – „Pamiętnik gwiazdy”