W sobotę, 30 marca o godzinie 20:30 miliony ludzi na całym świecie zgaszą światło podczas symbolicznej Godziny dla Ziemi WWF. W akcji wezmą udział także zagłębiowskie miasta.

Godzina dla Ziemi WWF to prosta idea, która szybko przerodziła się w największą na świecie inicjatywę społeczną. Setki milionów ludzi na całym świecie wyłącza światła na jedną godzinę tej samej nocy, aby skupić się na tym, co łączy nas wszystkich – na naszej planecie.

Podczas Godziny dla Ziemi WWF wygaszane jest oświetlenie najbardziej charakterystycznych budynków na całym świecie, m.in.: Wieży Eiffla we Francji, Opery w Sydney, Bramy Brandenburskiej w Niemczech, piramid w Egipcie, Stadionu Narodowego, Pałacu Kultury i Nauki oraz Zamku Królewskiego w Warszawie, czy też Spodku w Katowicach, Sukiennic i Kopca Kościuszki w Krakowie.

Godzina dla Ziemi w tym roku prowadzona jest pod hasłem „Ty tez niszczysz swój dom” i ma zwrócić uwagę każdego człowieka, na jego wpływ na niszczenie planety. Ambasadorem tej akcji jest m.in. aktor Marcin Dorociński.

Godzina dla Ziemi - fot. WWF
Godzina dla Ziemi – fot. WWF

Akcja ma na celu zwrócenie uwagi i wyrażenie troski o przyszłość środowiska naturalnego. W tym roku w Polsce akcja odbędzie się pod hasłem #nieniszczedomu. W wydarzeniu udział wezmą także zagłębiowskie miasta: Będzin, Dąbrowa Górnicza oraz Sosnowiec.

W Będzinie akcję wesprze Muzeum Zagłębia wyłączając iluminację świetlną w zamku. W dębowym mieście, w ramach akcji wygaszonych zostanie sześć obiektów: Muzeum Miejskie „Sztygarka”, stadion sportowy (ul. Sportowa 1, ul. Konopnickiej 29, al. Zwycięstwa 29), hala sportowa ul. Swobodna 46 oraz Pałac Kultury Zagłębia.

Na 60 minut zgasną także światła w sosnowieckim magistracie. – Jak co roku na godzinę zgasimy światło w budynku głównym przy al. Zwycięstwa – mówi Rafał Łysy, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.

Każdy z nas, codziennie, w niewielkim stopniu zmieniając swoje nawyki może przyczynić się do ograniczenia negatywnego wpływu na naszą planetę. Mamy prawo do ochrony naszego wspólnego domu – na stronie godzinadlaziemi.pl można złożyć podpis pod apelem w tej sprawie.

Inicjatorem akcji jest WWF (tłum. Światowy Fundusz na rzecz Przyrody; dawniej World Wildlife Fund i World Wide Fund for Nature) – organizacja pozarządowa i ekologiczna o charakterze międzynarodowym powstała w 1961 roku. WWF jest ogólnoświatową organizacją, której misją jest budowanie przyszłości, w której ludzkość żyje w zgodzie z naturą. Jest to cel nadrzędny, gdyż ludzkość jest w pełni zależna od stanu środowiska naturalnego.

W Polsce WWF podejmuje działania na rzecz ochrony przyrodniczo cennych rzek i lasów, jak również ochrony największych drapieżników: wilków, rysi i niedźwiedzi, a także ssaków bałtyckich: morświnów i fok szarych. Organizacja stara się przeciwdziałać zmianom klimatu i podejmuje walkę z nielegalnym handlem ginącymi gatunkami roślin i zwierząt.