Tutaj każdy dzień w roku ma być Dniem Kobiet. – Chcemy zrobić wszystko, aby pacjentki czuły się u nas nie tylko bezpiecznie, ale i komfortowo. Musi to być maksymalnie przyjazne miejsce – zapewnia dr Krzysztof Nowosielski, który na co dzień kieruje oddziałem ginekologii w szpitalu w Czeladzi.

Motywy kwiatowe, które ozdobiły oddział, to ukoronowanie procesu modernizacji. Projekt powstał w ciągu kilku dni. Specjalistyczny ośrodek zajmujący się przede wszystkim ginekologią onkologiczną, zyskał zupełnie nowe oblicze.

Na tym nie koniec. Na oddziale pojawił się też nowoczesny sprzęt. – Pozwala na ocenę zmian jajników, szyjki macicy i błony śluzowej trzonu macicy (endometrium) na te, które są, z dużym prawdopodobieństwem, złośliwe i wymagają szybkiej terapii oraz takie, które można obserwować. Do takiej diagnostyki potrzebny jest właśnie bardzo wysokiej klasy aparat ultrasonograficzny – taki medyczny Mercedes. Teraz już go mamy – podkreśla dr Krzysztof Nowosielski.

Oddział położniczo-ginekologiczny w czeladzkim szpitalu - fot. mat. pras.
Oddział położniczo-ginekologiczny w czeladzkim szpitalu – fot. mat. pras.

Urządzenie to „zadebiutowało” podczas ostatniej „białej soboty”. Udało się przepadać niemal sto pacjentek pod kątem wczesnego wykrycia raka jajnika. Kolejna „biała sobota”, organizowana wspólnie z będzińskimi Amazonkami, już 16 marca 2019 roku.

Przedstawiciele lecznicy podkreślają, że oddział ginekologii w czeladzkim szpitalu stawia na operacje laparoskopowe u pacjentek onkologicznych. – Wtedy okres rekonwalescencji jest krótszy. Dodatkowo przeprowadzane są badania genetyczne pobranego materiału (guza) i dzięki temu lekarze są w stanie „zaprojektować” terapię dostosowaną do konkretnej pacjentki – wyjaśnia dr Nowosielski.

W Polsce każdego roku na raka jajnika zapada około 3600 kobiet, a liczba zachorowań systematycznie rośnie.

Skomentuj przez Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here