Ponad 100 pacjentek skorzystało z bezpłatnych badań USG narządu rodnego w czeladzkim szpitalu. Wszystko w ramach tzw. „białej soboty”.

Rak jajnika bardzo często określany jest mianem podstępnego zabójcy kobiet. Nie bez powodu. Pierwsze niepokojące objawy łatwo pomylić m.in. z bólami brzucha na tle pokarmowym. Rocznie w Polsce notuje się nawet 3600 nowych zachorowań.

Pod tym kątem w czeladzkim szpitalu odbyły się bezpłatne badania. Wszystko w ramach tzw. „białej soboty”. Frekwencja zaskoczyła organizatorów. W akcji wzięło bowiem udział ponad 100 mieszkanek naszego regionu.

– Efekty są niesamowite. Udało się „wychwycić” wiele niepokojących zmian, które kwalifikują się do specjalistycznej diagnostyki. Chodzi głównie o mięśniaki macicy, polipy endometrium, a także torbiele, guzy jajnika – podkreśla dr hab. Krzysztof Nowosielski, kierownik oddziału ginekologii i położnictwa w szpitalu w Czeladzi.

„Biała sobota” w czeladzkim szpitalu – fot. mat. pras.
„Biała sobota” w czeladzkim szpitalu – fot. mat. pras.

W czasie tzw. „białej soboty” wszystkie pacjentki mogły także liczyć na spotkanie z przedstawicielkami środowiska Amazonek. – To wspaniała okazja by pokazać, że samobadanie piersi nie jest takie trudne, wszystkiego można się nauczyć – mówi Magdalena Praszkiewicz, wiceszefowa będzińskich Amazonek.

Panie przygotowały specjalne fantomy, ulotki i informatory dla uczestniczek badań. Akcja odbyła się pod honorowym patronatem starosty będzińskiego.

Skomentuj przez Facebook

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here