echo adrotate_group(3, 0, 0, 0);
echo adrotate_group(3, 0, 0, 0);
echo adrotate_group(3, 0, 0, 0);
echo adrotate_group(9, 0, 0, 0);

W środę, 22 września obchodzony jest europejski „Dzień bez samochodu”. Dla kierowców z Zagłębia i okolic to idealna okazja, by zamienić swój pojazd na komunikację miejską.

22 września, po okazaniu dowodu rejestracyjnego swojego samochodu jego właściciele mogą podróżować ZTM-em za darmo. Dodatkową atrakcją będzie spotkanie znanych osób w roli kontrolerów, jak choćby Krzysztofa Hanke z kabaretu „Rak”.

– Wykorzystujemy humorystyczną konwencję, aby zaskoczyć i rozbawić podróżujących, którzy zdecydowali się spędzić „Dzień Bez Samochodu” z nami. Dlatego wierzę, że uda nam się wywołać wiele spontanicznych uśmiechów. Ten sympatyczny pomysł to również forma podziękowania dla tych, którzy są z nami – mówi Małgorzata Gutowska, dyrektor ZTM-u.

Dodatkowo mieszkańcu Metropolii będą mieli okazję spotkań się z dyrektor oraz prezydentami poszczególnych miast. – Dla mnie to jest świetna okazja, aby porozmawiać z pasażerami oraz podziękować im – w symboliczny, sympatyczny sposób – za ich zaufanie, za to, że jeżdżą razem z nami – dodaje Gutowska.

Dyrekcję ZTM można spotkać w Katowicach (w godz. 7-8 w Centrum Przesiadkowym Brynów), w Tarnowskich Górach (w godz. 8-9 na Dworcu) oraz w Rudzie Śląskiej (w godz. 15-16 na przystanku Nowy Bytom).

Poza wyżej wymienionymi miejscami pasażerowie mogą napić się kawy w godzinach 6-9:30 i 14:30 – 18 w Tychach (przystanek Tychy Tęcza), Dąbrowie Górniczej (przystanek Dąbrowa Górnicza Centrum) oraz Gliwicach (przystanek Gliwice Plac Piastów)

echo adrotate_group(8, 0, 0, 0);

Dla kierowców, którzy wolą wybrać bardziej „zielony” środek transportu, Sosnowiec zdecydował się włączyć w akcję „Przesiadam się na Nextbike”. Polega ona na wydłużeniu darmowego przejazdu Sosnowieckim Rowerem Miejskim. Dotychczas wynosił on 30 minut, teraz będzie trwać godzinę.

„Dzień bez samochodu” kończy kampanię i cykl inicjatyw w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności pod hasłem „Zmień EGO na EKO”. Ma ona na celu między innymi zaangażowanie pracodawców w popularyzację transportu ekologicznego.

Firmy, które zostaną partnerem ZTM-u w budowaniu ekologicznego regionu mogą włączyć się do akcji i liczyć na 10 proc. zniżki na zakup biletów dla swoich pracowników. Od nich będzie zależało czy chcą uczestniczyć w koszcie biletów dla swoich pracowników oraz w jakim stopniu.

– Oprócz nadrzędnego celu naszego programu, firmy – partnerzy – mogą odnieść dodatkowe korzyści, na które zwracamy uwagę. Myślę o oszczędności na opłatach za miejsca parkingowe, możliwość redukcji kosztów związanych z samochodami służbowymi – powiedział Andrzej Stangret, zastępca dyrektora ZTM ds. handlowych.

echo adrotate_group(5, 0, 0, 0);
echo adrotate_group(5, 0, 0, 0);
echo adrotate_group(5, 0, 0, 0);
echo adrotate_group(9, 0, 0, 0);