W ostatni weekend stycznia w Sosnowcu rusza drugie Zimowe Ptakoliczenie. Akcja ma dać odpowiedź na pytania, ile ptaków i jakie gatunki zostają z nami na zimę.

Tegoroczne Zimowe Ptakoliczenie z Przyrodą dla Sosnowca, ze względu na sytuację epidemiczną w kraju, będzie miało inną formułą niż dotychczas. Ze względu na dobro i bezpieczeństwo przewodników i uczestników, zrezygnowano z organizacji wspólnych wycieczek, a postawiono na indywidualne liczenie ptaków przy karmnikach. Dlatego nazwano je Zimowe Ptakoliczenie z Dystansu.

W Zimowym Ptakoliczeniu może wziąć udział każdy miłośnik przyrody. Wystarczy w ostatni weekend stycznia obserwować ptaki przy karmiku, na parapecie, ogródku czy w parku. Trzeba zapisać gatunek, liczbę osobników oraz miejsce obserwacji. Mile widziane są także zdjęcia ptaków.

30 i 31 stycznia będę prowadził obserwacje na dwa sposoby. Pierwszy z nich to zanotowanie obserwacji przy karmiku ustawionym przy ścieżce edukacyjno-przyrodniczej Przyroda dla Sosnowca na Niwce. Drugi sposób zbierania danych to spacer wokół sosnowieckich Stawików. W niedzielę, około godziny 9.30-10.00 rozpocznę trasę, którą przemierzaliśmy rok temu. Dla przypomnienia, w zeszłym roku spacer rozpoczęliśmy od budynku Egzotarium (teraz w przebudowie) w kierunku parku im. Kruczkowskiego i Stawików. Obeszliśmy zbiorniki wodne i na końcu nakarmiliśmy ptaki wodne. Trasa wynosiła około 2,5 km. Ta forma ptasiego liczenia jest dla mnie ważna, gdyż chciałbym zachować ciągłość zbierania danych z tego miejsca. Na ich podstawie będę mógł ocenić tendencję zmian w obrębie liczby gatunków oraz liczebności osobników na przestrzeni poszczególnych lat – powiedział nam Przemysław Bartos, miłośnik przyrody i autor bloga Przyroda dla Sosnowca.

Zimowe Ptakoliczenie w Sosnowcu - fot. Ewa Fic-Bartos
Zimowe Ptakoliczenie w Sosnowcu – fot. Ewa Fic-Bartos

Czym jest Zimowe Ptakoliczenie?

Zimowe Ptakoliczenie jest coroczną akcją, w czasie której każdy może notować, ilu przedstawicieli danego gatunku odwiedza jego karmnik, ogród, skwer przed blokiem czy okoliczny park. Liczenie przeprowadzić można indywidualnie, w gronie znajomych czy też podczas bezpłatnej wycieczki ornitologicznej z przewodnikiem. – Warto przypomnieć, że w podczas zeszłorocznej edycji zaobserwowaliśmy w sumie 24 gatunki ptaków i 760 osobników! O tytuł lidera walczyły do samego końca dwa gatunki: łyska oraz kaczka krzyżówka. Zwycięzcą okazała się łyska, która pokonała swoją rywalkę o dwie sztuki (165 do 163 osobników) – dodaje Przemysław Bartos.

– Zachęcam wszystkich do włączenia się do akcji. Każdy może przesyłać do mnie swoje obserwacje z dni 29-31 stycznia, podając: gatunek, liczbę osobników, miejsce obserwacji oraz zdjęcia ptaków (nie jest to obligatoryjne, ale stanowiłoby uzupełnienie danych). Na ich podstawie zrobię zbiorcze zestawienie, które przekażę jako Kartę Obserwacji z Dystansu do OTOP-u – zaprasza nasz rozmówca.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

W Sosnowcu policzyli ptaki! Który gatunek zwyciężył?