Czy w stolicy Zagłębia Dąbrowskiego będziemy mieli rondo Donalda Trumpa zamiast Edwarda Gierka? Na taki pomysł wpadł klub Gazety Polskiej w Sosnowcu.

Z naszych zagłębiowskich ulic znikają komunistyczni patroni. To efekt ustawy dekomunizacyjnej, do której musiały przystosować się wszystkie samorządy. W Sosnowcu najwięcej emocji wzbudza jednak sprawa ronda im. Edwarda Gierka. Odbyły się nawet konsultacje z mieszkańcami dotyczące zmiany jego nazwy, aczkolwiek ostateczną decyzję ma podjąć wojewoda Jarosław Wieczorek.

I to właśnie do wojewody wpłynął kolejny wniosek w sprawie ronda Gierka. Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu chce zastąpić pierwszego sekretarza KC PZPR w latach 1970-1980 obecnym prezydentem Stanów Zjednoczonych – Donaldem Trumpem.

Jak uzasadniają ten wybór członkowie klubu?

– Już dziś Donald Trump jest postacią historyczną, wielkim przyjacielem Polski i Polaków. Nie zawahał się na forum międzynarodowym docenić nasz naród i dawać za przykład innym. Świadczą o tym m.in. słowa wypowiedziane przez niego w lipcu 2017 roku na Placu Krasickich w Warszawie. Donald Trump powiedział wtedy m. in.: „Wbrew wszelkim próbom zmiany was, ucisku albo zniszczenia przetrwaliście i zwyciężyliście, jesteście dumnym narodem. Polska jest geograficznym sercem Europy, ale – co jeszcze ważniejsze – w Polakach postrzegamy duszę Europy. Wasz naród jest wielki, ponieważ wielkim jest wasz duch i jest to duch silny. Nasze dwa kraje łączy specjalna więź wykuta w ogniach historii i charakteru narodowego. Jest to braterstwo, które istnieje tylko pomiędzy narodami, które walczyły, krwawiły i ginęły o wolność – tłumaczy Paweł Szopa, przewodniczący klubu Gazety Polskiej w Sosnowcu.

Jako kolejny argument, przemawiający za rondem Trumpa, członkowie klubu przytaczają przyjazne słowa w kierunku Polski, które prezydent USA wypowiedział na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ we wrześniu 2017 roku.

– Uważamy, że pozostawienie dotychczasowej nazwy ronda w kontekście niedawnego odkrycia, że 50 metrów od niego znajdowała się Katownia UB przy ul. Ostrogórskiej 5a jest swego rodzaju chichotem historii i nadszedł czas na przywrócenie normalności w Sosnowcu. Na pytanie – kim właściwie był Edward Gierek, odpowiedzieli już w grudniu 2009 roku Adam Dziurok i Bogusław Tracz z katowickiego IPN-u, gdy napisali, że był on: (…) szefem partii komunistycznej w Polsce, faktycznym przywódcą zniewolonego państwa, a także (powtarzając słowa Leonida Breżniewa) „wielkim przyjacielem KPZR i Związku Radzieckiego, niezachwianym marksistą-leninistą i internacjonalistą – podsumowuje Paweł Szopa.

Warto dodać, że jest to już kolejna propozycja kubu Gazety Polskiej dotycząca zmiany nazwy ronda im. Edwarda Gierka.

Czytaj także „Pomożecie? Pomożemy!” – kim był Edward Gierek

7 KOMENTARZE

 1. To tak jak nobel pokojowy dla husajna obamy na zachętę?
  Który po jego otrzymaniu bombardował sobie dowolnie wybrane kraje.

  Może niech skończy chociaż jedną kadencję?

  PS
  a jak tam za Brynicą? wybronili tego komucha Ziętka?

 2. Super pomysł, fajna, darmowa promocja miasta-informacja poszłaby w świat i może przyciągnie jakieś amerykańskie inwestycje. Popieram, za kilka lat zawsze można zmienić nazwę

  • Też uważam że dobry pomysł. Sosnowiec nie jest znany, a tak przynajmniej byłoby o nim głośno. Takie miasta jak Sosnowiec szybko mogą się wypromować tylko tego typu sposobami bo u nas niczego wyjątkowego nie ma, z czego bylibyśmy znani

   • Monia, nie wiem w którym roku się urodziłaś i czy znasz historię tego miasta, ale Sosnowiec ma kim się chwalić , choćby Janem Kiepurą, Jackiem Cyganem czy Władysławem Szpilmanem, i wcale nam niejaki Trump nie jest potrzebny do szczęścia 😛

 3. „A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają”.Jestem zwolennikiem zmiany nazwy jednak na polskiego patrona. W temacie relacji sosnowiecko-amerykańskich lepszy wydaje się Ronald Reagan. Oczami wyobraźni widzę jak w Białym Domu szukają właśnie tego całego Sosnowca na mapie Polski 🙂

 4. Panowie z Klubu Gazety Polskiej mam takie małe pytanie do Was…
  Czy na prawdę jesteście aż tak ograniczeni umysłowo że nie przyjmujecie do świadomości że społeczeństwo Sosnowca nie chce zmiany nazwy ronda?
  Przecież wyraźnie wykazały to przeprowadzone konsultacje.
  Nie rozumiem z czym macie problem… Ciężko przyjąć „na klatę” zdanie „suwerena” bo jest odmienne od Waszego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here