W związku ze zmianą lokalizacji przejścia dla pieszych w rejonie remontowanej DK94 w Sosnowcu i wynikającymi z tym trudnościami, głównie dla najmłodszych, uczniowie po zakończeniu zimowych ferii dowożeni na zajęcia.

Trwa kolejny etap prac związanych z przebudową DK94 w Sosnowcu. To najtrudniejsza część przebudowy, polegająca na znacznym obniżeniu głównej nitki DK94 w rejonie skrzyżowania z ul Długosza. Jest to rozpoczęcie przygotowań do budowy wiaduktu pozwalającego na zjazd z ulicy Długosza na DK94.

Dotychczasowe przejście, zlokalizowane tuż obok dawnego skrzyżowania DK94 i ulicy Długosza zostało przeniesione w kierunku CH Leroy Merlin. Nowa organizacja obowiązuje od 16 stycznia do odwołania.

Przejście dla pieszych DK94 - fot. UM Sosnowiec
Przejście dla pieszych DK94 – fot. UM Sosnowiec

W związku z zaistniałą sytuacją uczniowie Szkoły Podstawowej nr 23, mieszkający w rejonie Józefowa, będą po zakończeniu zimowych ferii dowożeni na zajęcia z przystanku autobusowego Sosnowiec – Komuny Paryskiej. Za transport odpowiedzialna będzie firma Banimex, wykonawca inwestycji.

Kompleksowe zmiany

Po przebudowie w miejscu skrzyżowania z sygnalizacją świetlną powstanie dwupoziomowe bezkolizyjne skrzyżowanie. Dołem – po jezdniach z obniżonym poziomem – zostanie poprowadzona główna nitka DK94, a górą ruch lokalny (ul. Długosza). W ciągu ulicy Długosza powstanie również odcinek drogi rowerowej.

Wzdłuż obu jezdni DK94 na długości kilkuset metrów powstaną ekrany akustyczne. Obecnie skrzyżowanie DK94 z ul. Długosza jest jednopoziomowe, z sygnalizacją świetlną. Stanowi ono „wąskie gardło” zarówno na trasie głównej jak i w połączeniach wewnętrznych w obrębie miasta i konurbacji górnośląskiej.

Realizacja projektu spowoduje skrócenie czasu podróży w wyniku udrożnienia ruchu na skrzyżowaniu oraz poprawę bezpieczeństwa wskutek zastosowania segregacji ruchu lokalnego od dalekobieżnego.

Dzięki budowie węzła uzyska się zwiększenie płynności ruchu, a co za tym idzie zmniejszenie uciążliwości dla mieszkańców, obniżenie emisji spalin, hałasu oraz drgań od taboru samochodowego.