Wszystkie kobiety w Jaworznie, między 50 a 69 rokiem życia mogą skorzystać z bezpłatnych badań mammograficznych. Można je wykonać w nowoczesnej pracowni mammograficznej jaworznickiego Szpitala Wielospecjalistycznego.

W związku z potrzebą szerzenia wiedzy w zakresie zdrowego stylu życia oraz aktywnego udziału w badaniach profilaktycznych, Narodowy Fundusz Zdrowia uczynił profilaktykę zdrowotną jednym z priorytetów. Śląski OW NFZ nadzoruje i rozwija działania w obszarze profilaktyki chorób i promocji zdrowia na poziomie regionalnym.

Badania prowadzone w pracowni mammograficznej jaworznickiego Szpitala Wielospecjalistycznego wykonywane są przez wysoko wykwalifikowany personel, mammografem najnowszej generacji z cyfrowym detektorem obrazu. Dają pełną gwarancję wysokiej jakości oceny wyników, co zostało potwierdzone w audycie przeprowadzonym w 2015 roku przez Centralny Ośrodek Koordynujący „Program wczesnego wykrywania raka piersi”.

W przypadku nieprawidłowego wyniku istnieje możliwość wykonania pogłębionej diagnostyki bez dodatkowego skierowania. Szpital gwarantuje również możliwość kontynuacji leczenia operacyjnego i opieki pooperacyjnej w ramach świadczeń zdrowotnych udzielanych z zakresu chirurgii ogólnej oraz onkologii.

Zasady korzystania z badania

W ramach programu profilaktyki raka piersi z badania mogą skorzystać wszystkie ubezpieczone kobiety, które przez ostatnie 24 miesiące nie wykonywały go lub otrzymały pisemne wskazanie do ponownego wykonania po upływie 12 miesięcy i nie były leczone z powodu raka piersi. Mammografia jest bezpłatna oraz nie wymaga skierowania.

Co i jak w związku z badaniem

Mammografia to badanie rentgenowskie, proste, krótkie i nieinwazyjne. Umożliwia rozpoznanie zmian patologicznych i nowotworowych w piersi. Jest bezpłatna, nie wymaga skierowania i nie ma znaczenia adres zamieszkania pacjentki.

Do mammografii nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Warto nie zakładać biżuterii na szyję oraz ubrać się wygodnie, ponieważ konieczne jest rozebranie się do pasa. W badaniu na umytą skórę nie należy stosować dezodorantu z talkiem, balsamu ani kremu.

Najlepiej jest zabrać ze sobą dokument tożsamości, okulary, zdjęcie i opis poprzedniego badania, jeżeli mammografia wykonywana jest po raz kolejny. Pomoże to lekarzowi zinterpretować wynik, a w wielu przypadkach pozwala uniknąć wykonywania dodatkowych badań.

Jeszcze tylko dzisiaj w godzinach 9.00-17.00 panie mogą przebadać się w mammobusie zlokalizowanym przy Galerii Galena. Rejestracja pod numerem telefonu: 58 767 34 44.