Osoby po 50. roku życia mogą skorzystać z dwóch badań prowadzonych na terenie Dąbrowy Górniczej. Badania są bezpłatne i nie wymagają skierowania od lekarza.
Zagłębiowskie Centrum Onkologii uczestniczy w Programie Badań Przesiewowych raka jelita grubego finansowanym przez Ministerstwo Zdrowia. W ramach współpracy w ZCO prowadzone są bezpłatne badania kolonoskopii.
– Nie trzeba wydawać żadnych pieniędzy. Po zgłoszeniu do programu pacjenci otrzymają wszelkie informacje dotyczące przygotowania do badania. Zazwyczaj to tylko 7 dni diety lekkostrawnej z wykluczeniem pewnych produktów, np. pestek, które mogą uszkodzić kolonoskop oraz 1 dzień przygotowania z otrzymanym preparatem i trzydzieści minut na samo badanie – zachęca do bezpłatnych badań dr n. med. Adam Miśkiewicz z Zagłębiowskiego Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej.
Badania w walce z rakiem
Rak jelita grubego to drugi najczęstszy nowotwór złośliwy w Polsce. Choroba bardzo długo – nawet kilkanaście lat – rozwija się bezobjawowo. Znacząca większość nowych zachorowań występuje u osób po 65. roku życia, dlatego tak ważne są badania profilaktyczne.
Szacuje się, że pomiędzy 55 a 65 rokiem życia 25 proc. osób ma już polipy, a 5 proc. jest zagrożonych rozwojem raka. Średni czas wzrostu polipów wynosi 5 lat, zaś ich ewolucja do raka jelita grubego zajmuje kolejne 10 lat.
Usunięcie polipów znacząco redukuje prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworu. Dlatego tak ważne są badania przesiewowe. – Pozwalają znacząco ograniczyć ryzyko śmierci spowodowanej rakiem jelita grubego – podkreśla dr Miśkiewicz.
Dla kogo badanie?
- wszystkie osoby w wieku 50-65 lat bez objawów takich jak krwawienie z przewodu pokarmowego, biegunka lub zaparcie które pojawiło się w ciągu ostatnich kilku miesięcy, a którego przyczyna nie jest znana,
- osoby w wieku 40-49 lat bez objawów raka jelita grubego, które miały w rodzinie przynajmniej jednego krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) z rakiem jelita grubego,
- osoby w wieku 25-49 lat z rodziny z zespołem Lyncha, w tej grupie konieczne jest potwierdzenie rozpoznania przynależności do rodziny z zespołem Lyncha,
- osoby w wieku 20-49 lat pochodzące z rodziny z zespołem polipowatości rodzinnej gruczolakowatej – FAP, podobnie z potwierdzeniem z poradni genetycznej.
Aby przystąpić do badania, nie trzeba skierowania od lekarza. Wystarczy wypełnienie ankiety na internetowej stronie Programu Badań Przesiewowych. Można ją pobrać po wejściu w zakładkę OŚRODKI i CHCĘ SIĘ ZBADAĆ. Ankiety można również otrzymać w Zagłębiowskim Centrum Onkologii – są wyłożone na ladach kartotek Poradni Przyszpitalnych i w Pracowni Endoskopii.
Wypełnione ankiety należy składać w Pracowni Endoskopii, pokój 19. Kontakt bezpośredni: tel. 32-621-20-09 (godz. 11.00-14.00), endoskopia@zco-dg.pl.
Badania dla kobiet
Październik to Miesiąc Świadomości Raka Piersi, najczęściej diagnozowanego nowotworu u kobiet. Powiedzenie „lepiej zapobiegać niż leczyć” nabiera w tym okresie szczególnego znaczenia. Dlatego warto skorzystać z bezpłatnych badań, które odbywać się będą już 22 października w Dąbrowie Górniczej, w mobilnej pracowni mammografii przed Pałacem Kultury Zagłębia.
Mobilna pracownia będzie oczekiwała na placu Wolności od 8.00 do 14.00. Przed badaniem wymagana jest rejestracja pod numerem telefonu 58 666 24 44 lub na stronie internetowej.
W badaniu mogą wziąć udział panie w wieku 50-69 lat, które są ubezpieczone, nie są leczone z powodu raka piersi, a także nie miały wykonanej mammografii w ramach Programu w ciągu ostatnich 24 miesięcy oraz są w grupie ryzyka i w roku poprzedzającym otrzymały pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po upływie 12 miesięcy
Programem nie są objęte panie, u których już wcześniej zdiagnozowano zmiany nowotworowe o charakterze złośliwym w piersi.