Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia uzgodniła zasady ogłaszania bezpłatnej komunikacji miejskiej w trakcie alarmu smogowego.

Jest porozumienie w sprawie organizacji transportu publicznego na terenie metropolii w trakcie alarmu smogowego. Każdy kierowca i jego współpasażer będą mogli wtedy zrezygnować z samochodu i bezpłatnie podróżować pociągami, autobusami i tramwajami.

Wspomniane porozumienie zawarte zostało między metropolią, KZK GOP, MZK Tychy, MZKP Tarnowskie Góry oraz Kolejami Śląskimi. Zostały w nim określone wspólne zasady dotyczące koordynowania i ogłaszania bezpłatnych przejazdów dla kierowców i jednego współpasażera, gdy normy zanieczyszczeń w powietrzu (pyłu PM 10) przekroczą wartość alarmowe.

– To porozumienie bez precedensu, ponieważ dotychczas nie prowadzono w tym zakresie zintegrowanych działań na taką skalę – mówi Grzegorz Kwitek, członek zarządu Górnośląsko- Zagłębiowskiej Metropolii.

Jak tłumaczą urzędnicy, ze względu na to, że GZM nie jest jeszcze organizatorem transportu publicznego, decyzja o wprowadzeniu bezpłatnych przejazdów każdorazowo musi zostać usankcjonowana wewnętrznymi decyzjami poszczególnych przewoźników.

Kiedy pojedziemy za darmo?

Tzw. „dzień smogowy” Koleje Śląskie będą wprowadzać w sytuacji, gdy normy zanieczyszczeń powietrza zostaną przekroczone przynajmniej na jednym z siedmiu obszarów, wyodrębnionych w prognozach Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Natomiast na obszarze metropolii bezpłatne przejazdy zostaną ogłoszone w sytuacji, gdy prognozy przekroczenia norm będą dotyczyć przynajmniej jednego z dwóch obszarów wyznaczonych przez WIOŚ, obejmującego swoim zasięgiem gminy i miasta Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Chodzi o obszar centralny oraz rybnicko-pszczyński.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: 300 autobusów elektrycznych dla metropolii

Prawo do bezpłatnych przejazdów będzie dotyczyć kierowcy i jego pasażera, a honorowane będzie na podstawie dowodu rejestracyjnego pojazdu. Decyzja o wprowadzeniu bezpłatnych przejazdów, podejmowana będzie do godz. 15 dnia poprzedzającego.

Pierwsze sukcesy GZM

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia powstała 1 lipca 2017 roku, a zaczęła działać od 1 stycznia 2018 roku. Związek skupia 41 miast i gmin Śląska i Zagłębia, które zamieszkuje 2,3 mln osób. Ma zajmować się m.in. transportem i planowaniem przestrzennym.

Przypomnijmy, że od stycznia 2018 roku na terenie całej metropolii obowiązuje już jedna taryfa biletowa komunikacji miejskiej, a także bezpłatne przejazdy do 16. roku życia. GZM zdecydowała też o utworzeniu Zarządu Transportu Metropolitalnego, który docelowo przejmie funkcję organizatora komunikacji.

Jak przekazała Kamila Rożnowska z departamentu promocji i komunikacji GZM, w tegorocznym budżecie metropolii na pokrycie kosztów związanych z wprowadzeniem bezpłatnych przejazdów w „dni smogowe” zaplanowano 1 mln zł.

Metropolia ma nowe samochody. Jakimi pojazdami będą jeździć urzędnicy?

Skomentuj przez Facebook

11 KOMENTARZE

  1. Dlaczego z bezpłatnej komunikacji miejskiej mogą korzystać tylko ci, którzy codziennie zanieczyszczają powietrze spalinami ze swoich samochodów i przyczyniają się do powiększania smogu. Czy to jest uczciwe?

    Ja na co dzień dojeżdżam do pracy rowerem. W zimie jednak trudno mówić o jeździe na rowerze, zmuszony więc jestem, aby przesiąść się na komunikację miejską i choć podchodzę ekologicznie do tematu to teraz czuję się poszkodowany, że muszę za komunikację miejską zapłacić, podczas gdy truciciele pojadą sobie autobusem za darmo.

    W tym kraju to naprawdę bez samochodu się nie da. Tak promujecie, ekologiczne postawy. Gratulacje.

    • Ale o to w tym programie chodzi, by zachęcić takich leni (jak ja 🙂 do pozostawienia auta pod domem i pójścia na przystanek :-). Bo poza biletem za friko nic do niej nie zachęca: ani czas przejazdu, ani wygoda, ani cena, ani częstotliwość kursów, ani dostępność, no chyba, że ktoś mieszka w pobliżu Auchan i ma expres w postaci 801 do Katowic, tam auto rzeczywiście zbędne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here