Wiadomo już, na które projekty mieszkańcy Dąbrowy Górniczej będą mogli głosować we wrześniu 2019 roku w ramach Dąbrowskiego Budżetu Obywatelskiego.

Budżet obywatelski to proces, w którym mieszkańcy miasta mogą decydować o tym, na co zostanie przeznaczone część miejskich funduszy w kolejnym roku. Mieszkańcy mogą zgłosić projekt, który jest analizowany przez urzędników pod kątem możliwości zrealizowania. Pozytywnie zweryfikowane projekty przechodzą do powszechnego głosowania. Wygrywa ten lub te, które zyskały najwięcej głosów w głosowaniu.

Obecnie jest już znana lista tych, które przeszły weryfikację pomyślnie. Wśród nich jest m.in. „Psia Łączka” w Parku Hallera, budowa interaktywnego przejścia dla pieszych przy ul. Staszica czy tężnia solankowa w Parku Hallera.

22 lipca 2019 roku odbyło się posiedzenie Rady Budżetu Obywatelskiego, która rozpatrywała odwołania autorów którzy nie zgodzili się z weryfikacją merytoryczno-prawną wydziałów Urzędu Miasta. Odwołania zostały złożone do czterech projektów: „Wieża Widokowa – Wzgórze Gołonoskie”, „Park Doświadczeń na terenie Szkoły Podstawowej nr 3”, „Dąbrowska Kocia Klubokawiarnia” oraz„Centrum Sportów i Rekreacji Pumptrack”.

Na posiedzeniu Rada Budżetu Obywatelskiego analizowała odwołania autorów oraz uzasadnienia negatywnych opinii wydanych przez wydziały merytoryczne. – Rada po analizie zebranej dokumentacji, wysłuchaniu opinii autorów oraz pracowników Urzędu Miasta zdecydowała się wobec wszystkich projektów podtrzymać decyzję o nie dopuszczeniu ich do głosowania – wyjaśniają urzędnicy.

Głosowanie zostanie przeprowadzone we wrześniu drogą elektroniczną, poprzez stronę internetową budżetu obywatelskiego. Ponadto na terenie miasta zostanie otwartych kilka punktów do głosowania, w których będzie udostępnione stanowisko komputerowe z dostępem do internetu. W każdym z punktów będzie też osoba, która w razie potrzeby, pomoże oddać prawidłowo głos.

Pełna lista pozytywnie zweryfikowanych projektów:

 1. Anna Uchto – Budowa interaktywnego przejścia dla pieszych przy ul. Staszica – 90 tys. zł
 2. Elżbieta Szymiec – Łączymy seniorów w Dąbrowie Górniczej – bal międzypokoleniowy w Domu Kultury Ząbkowice – 42 tys. 760 zł
 3. Anna Dęboń – Laboratorium możliwości – 161 tys. 200 zł
 4. Małgorzata Wiśniewska – Dąbrowa młodzieży. Dąbrowa teatrów. – 56 tys. 747 zł
 5. Zbigniew Łukasik – Dąbrowska Pustynia Błędowska – 220 tys. zł
 6. Sylwia Szałwińska – Podlesie pełne życia – 3 mln 600 tys. zł
 7. Małgorzata Kudela – Drony, dotacje i fundusz antysmogowy – 3 mln 600 tys. zł
 8. Sebastian Kosakowski – Modernizacja Parku Historyczno-Militarnego „Reduta” Muzeum Miejskiego Sztygarka, zlokalizowanego przy ul. Legionów Polskich 69 w Dąbrowie Górniczej – 3 mln 600 tys. zł.
 9. Jerzy Łaskawiec – Zakup i wyposażenie specjalistycznego samochodu do przewozów psów ratowniczych dla jednostki ratowniczo-poszukiwawaczej OSP Okradzionów – 400 tys. zł
 10. Marta Wiśnicka – Festiwal teatrów dziecięcych “Pora na teatr” – 61 tys. 300 zł
 11. Katarzyna Dywańska – 50 miejsc parkingowych I poprawa bezpieczeństwa – 409 tys. 350 zł
 12. Roksana Majchrowska – Zagłębiowskie Noce Operowe – 114 tys. zł
 13. Joanna Grzegorczyk – Psia łączka w Parku Hallera – 277 tys. 119 zł
 14. Łukasz Ciastoń, Ewelina Możdżeń, Waldemar Bałdys, Ryszard Harańczyk, Stanisław Zabiegała, Leszek Jasiński, Krystyna Pawlik, Aleksandra Nowak – Tężnia solankowa w Parku Hallera – 3 mln 600 tys. zł.

Z kolei w czerwcu zakończyły się spotkania w ramach wiosennej tury Forów Mieszkańców, na których zgłaszane były propozycje projektów, które realizowane będą w 2020 roku w ramach Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego. Tutaj nie ma głosowania, a miasto realizuje te projekty, które wybrane zostaną w toku dyskusji oraz konsultacji przez mieszkańców poszczególnych 35 dzielnic Dąbrowy Górniczej.

  Teraz trwa weryfikacja 288 projektów wybranych przez mieszkańców na forach w osiedlach. We wrześniu zostaną przedstawione jej efekty – przekazali dąbrowscy urzędnicy.

W listopadzie zostanie przeprowadzone głosowanie tylko w tych osiedlach, w których nie dojdzie do uzgodnienia priorytetowych inwestycji w ramach dyskusji prowadzonej podczas Forów Mieszkańców. Głosowanie to potrwa tydzień. Pula środków do podziału wśród 35 dąbrowskich osiedli to 6,4 mln zł.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Zupełnie nowy budżet obywatelski w Dąbrowie Górniczej