Burmistrz Czeladzi, Zbigniew Szaleniec ogłosił nowe ceny za wywóz śmieci. Mieszkańcy miasta zapłacą miesięcznie aż 33 złote za segregowane odpady.

Dotychczasowa cena wynosiła 24 złote. Jeszcze w 2019 roku było to zaledwie 13 złotych. Podwyżki są więc kolosalne. Podobnie będzie z odpadami niesegregowanymi. Dotychczas płacono za nie 48 złotych, teraz będzie to aż 66 złotych.

Powodem tak drastycznej podwyżki cen jest nowa umowa miasta z konsorcjum firm ALBA. Poprzedni kontrakt opiewał na 15 421 860 złotych. Teraz ceny poszły w górę o prawie cztery miliony. Umowa opiewa na 19 299 384 złote. Będzie obowiązywać przez dwa lata (od stycznia 2022 do końca grudnia 2023).

Nowe ceny za odbiór odpadów wchodzą w życie od lutego przyszłego roku. Za tak drastyczne zmiany odpowiada między innymi wzrost cen paliwa. – Zgodnie z danymi złożonymi w ofercie, wzrost opłat spowodowany jest ciągle rosnącą ilością produkowanych przez nas śmieci, rosnących kosztów energii, paliwa, kosztów pracy oraz obowiązkowych opłat marszałkowskich – mówi Szaleniec.