Sosnowieccy policjanci zatrzymali 39-letniego mężczyznę, który usiłował wyłudzić 24 tys. zł dotacji, przyznawanej ze środków Unii Europejskiej na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

39-letni mieszkaniec Sosnowca chciał wyłudzić 24 tys. zł dotacji. Kiedy przyszedł do Powiatowego Urzędu Pracy, zamiast pieniędzy zobaczył kajdanki zatrzaskujące się na jego nadgarstkach.

– 39-latek ubiegał się o dotację ze środków Unii Europejskiej w wysokości 24 tysięcy złotych, której udziela się w celu aktywizacji zawodowej osobom bezrobotnym na rozpoczęcie działalności gospodarczej – wyjaśnia podinsp. Mariusz Łabędzki z Komendy Miejskiej Policji w Sosnowcu.

Warunkiem przyznania takiej dotacji jest przedłożenie wszelkich wymaganych dokumentów oraz ustanowienie zabezpieczenia w postaci poręczenia dwóch osób.

– Okazało się, że przedłożone przez mężczyznę do uzyskania wsparcia finansowego oświadczenia poręczycieli są sfałszowane – dodaje Mariusz Łabędzki.

Kiedy 39-latek stawił się w urzędzie po odbiór dotacji został zatrzymany. Policjanci prowadzący postępowanie podkreślają, że sprawa jest rozwojowa i nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

Za usiłowanie wyłudzenia środków unijnych podejrzany może trafić do więzienia na 5 lat.

zagłębie-info