Władze Sosnowca zdecydowały o wytyczeniu wzdłuż ulicy Braci Mieroszewskich i 11 Listopada buspasa. To rozwiązanie ma poprawić bezpieczeństwo kierowców oraz mieszkańców Zagórza.

Jak wynika z policyjnych statystyk w 2018 i 2019 roku przy ulicy Braci Mieroszewskich i 11 Listopada doszło do wielu kolizji i groźnych zdarzeń drogowych, 34 wypadków, 12 potrąceń, w których rannych zostało 35 osób. Mimo wielu policyjnych kontroli kierowcy nie respektują ograniczeń prędkości, które oprócz wyprzedzania na przejściu dla pieszych są najgroźniejszym powodem wypadków w tym rejonie.

Poważnych zmian prowadzących do poprawy bezpieczeństwa oczekują mieszkańcy Zagórza, najludniejszej dzielnicy Sosnowca, przez którą codziennie przejeżdża wielu kierowców. Prosta, dwupasmowa droga zachęca do rozwijania zbyt dużych prędkości, zdecydowanie przekraczających 50km/h. Liczba zdarzeń, szczególnie w okolicach przejść dla pieszych jest ogromna.

– Dlatego na tych zagórskich ulicach zostanie wprowadzone sprawdzone w centrum miasta rozwiązanie czyli buspas poprawiający komfort podróżowania komunikacją publiczną, a zarazem przyczyniający się do ograniczenia prędkości samochodów osobowych. Wprowadzana organizacja ruchu nie jest ostateczna, jeśli nie przyniesie wzrostu bezpieczeństwa kierowców i pieszych miasto poszuka innych rozwiązań – wyjaśnia Rafał Łysy, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.

Jak wynika z danych urzędu, przed przebudową ulicy 3 Maja, tylko w 2016 roku, doszło na niej do 3 potrąceń pieszych w tym jednego śmiertelnego. Po zakończeniu prac i wprowadzeniu buspasa w 2019 roku nie odnotowano żadnego wypadku z udziałem pieszego. – Wszystko dlatego, że spadła prędkość z jaką kierowcy w tej chwili przejeżdżają przez ulicę 3 Maja – podkreśla Rafał Łysy.

Buspas Zagórze - fot. UM Sosnowiec
Buspas Zagórze – fot. UM Sosnowiec

Nowy buspas będzie obowiązywał w godzinach od 5.00 do 23.00, od skrzyżowania ulicy 11 Listopada i Hubala Dobrzańskiego do wysokości stacji benzynowej przy ulicy Braci Mieroszewskich niedaleko granicy z Dąbrową Górniczą. Wzorem rozwiązań zastosowanych w centrum miasta buspas nie będzie obowiązywał przed samymi skrzyżowaniami. Oprócz komunikacji publicznej będą po nim mogły jeździć także taksówki.

Zmiany będą również dotyczyły odcinka ulicy 11 Listopada od skrzyżowania z ulicą Hubala-Dobrzańskiego do ronda Żołnierzy Wyklętych. Na tym odcinku droga w obrębie przejścia dla pieszych zostanie zwężona do jednego pasa. Kierowcy poruszający się lewym pasem, będą musieli zjechać na prawy.

Ograniczenie będzie wprowadzone przy pomocy wymalowania martwego pola na jezdni oraz montażu separatorów przytwierdzanych do nawierzchni drogi. Takie ograniczenia będą obowiązywały na obu kierunkach. Wprowadzanie nowej organizacji ruchu potrwa co najmniej kilka dni roboczych.

Skomentuj przez Facebook

42 KOMENTARZE

 1. Walka z władzami centralnymi i rządem przez szefa sztabu wyborczego PO, mimo że niebywale szkodzi miastu i mieszkańcom, miała jakieś logiczne wytłumaczenie z punktu widzenia szefów PO, ale szkodzenie kierowcom, mieszkańcom i gościom będącym tylko przejazdem, to już absolutnie niezrozumiałe. Przecież w godzinach szczytu tam będzie na tym jedynym pasie koszmar, a buspasy będą puste. Ten człowiek chyba bardzo musi nienawidzić sosnowiczan i Sosnowca!!!!

 2. O ile bezsensowna budowa buspasa w cetrum miasta mimo, że nigdy żaden autobus nie stał tam w korku i nie miał problemów z przejazdem, miała jakieś finansowe uzasadnienie (dofinansowanie remontu można było uzyskać tylko na buspasy) to teraz wydawane są konkretne pieniądze tylko po to, żeby utrudnić życie mieszkańcom. Nawet teraz przy penej przejezdności w godzinach zmian pracowników w firmach na ul. Inwestycyjnej tworzą się gigantyczne korki, wyobraźmy sobie co będie teraz, gdy wszystkie auta będą musiały zmieścić się na jednym pasie, korek do Dąbrowy? Panie Chęciński jeśli nie potrafisz rządić miastem, to zrezyguj pan z mandatu, ale to chyba nie tylko niekompetencja, widzę tu bardzo dużo złej woli!!!

 3. Ręce opadają… czekam tylko na wzrost ilości kolizji w okolicach skrzyżowań. Ktoś za pyta dlaczego, bo pewne grupy kierowców będą szybciej zjeżdżać na końcówkę bus pasa, tylko po to by być tym pierwszym na skrzyżowaniu.
  Co to będzie powodowało, a tylko to że skrzyżowania będą po takiej kolizji skutecznie zablokowane…
  Ostatnie trendy światowe wskazują na odchodzenie od wyznaczania bus pasów… nosz… my całe życie pod prąd.

 4. TERAZ WRZUCCIE SOBIE JAKIS GAZ DO BAGAZNIKA BO CO ILE TAM JADE NA PRAWYM TO NA LEWYM PO 80-90. INO CZEKAC JAK KTORY WYLECI Z PIESCIAMI SZCZEGOLNIE PO GODZINIE 14.

 5. Pogratulowac temu co to wymyslil. Wyjazd z bocznych ulic utrudnionych plus non stop masa samochodow. Teraz bedzie jazda w jednym korku od dandowki po sama dabrowe.

 6. Zapewne oznakowanie będzie wykonywać firma miejska więc proponuję oznakować próbnie ul. Piwonii. Jest to ulica obok MZUK.

 7. Dlaczego znowu piszesz pod moją nazwą. Powiesz kim jesteś czy brak tobie odwagi?
  Proszę żeby się nie podszywać. Nie komentowałem tego artykułu ani jednym wpisem. Nawet teraz tego nie robię

  • Nie. To Ty podszywasz się pode mnie.
   Proszę się nie podszywać.
   Ja nie komentowałem żadnego artykułu. Ja zwariuję. O moja biedna głowa!
   Ja w ogóle nie istnieję. Jestem wypierdziany przez prezesa!

  • Może i masz jako tchórz zabawę i ta Twoja biedna głową jest rzeczywistym Twoim wyzwaniem. Przetrwał Twoje problemy a może również rozgoryczenie.

 8. Przecież Chęcińskiemu trzeba mówić jaki on piękny, mądry, zabójczo przystojny, uwielbiany przez kobiety, sosnowiecki brylant i jak to już ukoi jego próżność to będziemy mieli spokój oraz normalność.

 9. Panowie nie marudzić.
  Takie piękne ścieżki rowerowe i chodniki opasują całe miasto, że nic tylko się zapisać do klanu cyklistów i jazda.
  Lato idzie, piękna pogoda, będziecie mogli cisnąć ile nogi dadzą. A jak ruszy rower miejski to już nawet sprzętu nie trzeba będzie mieć własnego.
  Nareszcie te priorytetowe inwestycje do czegoś się przydadzą a i zdrowia przybędzie i kondycji.

  • Ale uwaga! Żeby jeździć rowerem, trzeba dotykać stopami, o zgrozo!, pedałów!
   Lubicie dotykać stopą pedała? Proboszcz lubi!

  • Daj spokój – może Ty Sapiens nie masz samochodu i nie będziesz stał w korku i patrzył jak prawy Pas pusty soi..coraz mniej Busów a on robi BUS PASY…ŚCIEŻKI ..TO nie są ścieżki tylko część chodnika z przeznaczeniem na rower…nadal brak miejsca gdzie można spocząć, zjeść, przymocować ten rower…trasy dla rowerów już są zaniedbywane..jedź i popatrz..a może dojedziesz do Maczek, Kazimierza, Jaworzna , Dańdówki a może są jakieś Mapy z trasami..? ..co masz taką bezpieczną trasę ścieżkę lub trasą rowerową..wiesz może niech te BUS PASY Odda też rowerom : ) cały ten smród ze spalin i Ty odczujesz

 10. Przychodzicie tutaj skamleć, jak małe, obsrane pieski.
  Czy zdajecie sobie sprawę, że Arkadijo będzie „miłościwie panował” do jesieni 2023 roku?
  Szczekacie i nie wiecie co z tym zrobić.

  • Może jednak będzie to znacznie krócej bo kasy w mieście zaczyna brakować a i jego odzywki do PIS są przepojone nadmierną agresją. Oby słońce nad naszym miastem chciało zaświecić jak najprędzej.

 11. Za głupotę trzeba płacić:
  chcieliście PO, to macie!, o długach za stadionik pogadamy gdy miasto padnie na kolana…

  • Pan Prezydent chciał już zrobić BUS PAS do Katowic – tylko Katowice mają więcej oleju w głowie. Po to zrobiono dwa pasy by ułatwić poruszanie się po ulicy..teraz to makabra i więcej spalin dla Mieszkańców.Tak dba się o zdrowie ludzi – a W ZagórzU Centrum powinna być sygnalizacja dla pieszych..skoro tak to głosuje na Pana Dude bo wiedze że ci z PO dalej nie liczą się z ludźmi…brawo dla inteligenckiego Prezydenta – ma nadzieję że niedługo już porządzi – może chcą go w Katowicach..zresztą powiem szczerze Sosnowiec to „za dubie” i lepiej mieszkać w Będzinie bez BUS PASÓW..słyszałem nie raz oszołomów na Motocyklach na Mieroszewskich tylko jakoś patroli nie słyszałem i nie widziałem..a może by tak Pan prezydent stanął w krzakach z „suszarką”

 12. Domagam się odwołania Pana Prezydenta – potrzebne referendum skoro zablokował miasto i Zagórze..PO nie nadaje się do żadnych rządów nawet w Sosnowcu–zawsze mieli gdzie głos ludzi…nie pytał się społeczeństwa, mieszkańców dlatego musimy go zmienić…już kiedyś Katowice go podsumowały, ten człowiek nienawidzi Sosnowca..

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here