Poznań ma Lecha, Białystok Żubra, Brzesko Okocim, Warka Warkę, Tychy Tyskie, a Łomża Łomżę. Rynek piwa wzbogacił się jednak o nowy, zagłębiowski browar, gdzie piwa warzy się z sercem.

Rynek piwa rzemieślniczego wzbogacił się o nowego gracza. W Jaworznie uruchomiony zostanie browar rzemieślniczy “Bury”. Jest to bardzo nowoczesny i zarazem niewielki browar, w którym piwa warzy się z sercem, jedynie z prawilnych składników, bez pośpiechu.

Browar "Bury" - fot. mat. pras.
Browar „Bury” – fot. mat. pras.`

– Przykładowo, czas produkcji Pilsa w Burym zajmuje 1,5 miesiąca, z czego miesiąc piwo jest leżakowanie, co daje mu pełnię smaku. Duże koncerny w sezonie są w stanie uwarzyć i wypuścić gotowe piwo w 14 dni – tłumaczy Mateusz Matyaszek, główny piwowar.

Poza ludźmi, sercem Burego jest warzelnia czteronaczyniowa: kadź warzelna, kadź zacierna, kadź filtracyjna i wirpool. Wybicie 25 hektolitrów. Browar ma 15 tanków po 30 hektolitrów i dwie dwudziestki. Browar wyposażony jest w nowoczesną linię rozlewniczą, tak zwany triblok z pasteryzatorem w przepływie. Zapewnia to znakomitą jakość piwa także butelkowanego.

Browar "Bury" - fot. mat. pras.
Browar „Bury” – fot. mat. pras.

Piw z “Burego” będzie można napić się w m.in. w sosnowieckiej Cesarskiej, gdzie w ogródku stanie beertruck. Poleją się: Czeska Desitka: lekki lager, choć bardzo pełny w odczuciu, mocno chmielony Pils, Session IPA na nowozelandzkich chmielach, Vermont IPA oraz typowo bawarski Hefeweizen. Z ciemnych piw będzie owsiany MilkStout w wersji podstawowej oraz w wersji z dodatkiem ziaren tonka i kawy.