Niewątpliwie największą inwestycją, jaką Będzin zakończył w 2021 roku była Będzin Arena. To jednak niejedyna zmiana w mieście dokonana w tym roku.

Hala, która stała się domem siatkarzy MKS-u, została otworzona we wrześniu. Oprócz siatkówki można w niej także rozgrywać spotkania piłki nożnej halowej czy piłki ręcznej, jak również organizować wszelakie wydarzenia kulturalne, z czego Będzin korzysta. Jak podkreślają miejscy urzędnicy, to największa miejska inwestycja w ostatnich dziesięciu latach.

Park przeszedł przemianę

Na tym jednak nie koniec zmian w Będzinie. W ramach projektu Zagłębiowski Park Linearny zrewitalizowano park przy ulicy Krakowskiej oraz ostatni odcinek bulwarów Przemszy (od ulicy Piłsudskiego do ulicy Krasickiego).

W przypadku pierwszej inwestycji pozostawiono centralną część parku w formie polany, wokół której przygotowano ścieżki piesze obok których powstały place rekreacyjne, wyposażone w elementy małej architektury oraz oświetlenie. Ponadto dokonano nasadzeń w postaci żywopłotów czy krzewów ozdobnych.

Ponadto od strony alei Kołłątaja utworzono zielone ekrany akustyczne. Powstało również stanowisko obserwacyjne w postaci drewnianego trapu, by obserwować zjawiska przyrodnicze zachodzące w występujących w tamtym terenie mokradłach. Przygotowano także przyrodniczy plac zabaw.

Bulwary i termoizolacja miejskich budynków

Zmiany dotknęły także bulwary. Najwięcej dokonano na placu przed Biblioteką Publiczną. Pojawiły się tam rzeźby wraz z kolorową instalacją, która nawiązuje do loga miasta.

Na całym remontowanym odcinku powstała ścieżka rowerowa oraz ciąg pieszy z kostki brukowej. Powstały również ławki i stojaki rowerowe. Cały obszar zyskał nowe oświetlenie. Dodatkowo na tyłach biblioteki powstał parking.

Miasto w 2021 roku dokonało także termoizolacji kilku miejskich budynków. Pod koniec roku zakończono pracę w Przedszkolu Miejskim nr 6. Wcześniej termoizolacji dokonano na budynku OSiR-u przy ulicy Sportowej czy 11 budynkach mieszkalnych.