Po dwóch latach prac zakończono budowę Będzin Areny. W piątek, 17 września odbędzie się jej otwarcie, które uświetni towarzyski mecz MKS-u Będzin z czeskim Black Volley Beskydy.

Pierwotnie hala miała zostać oddana do użytku jesienią 2020 roku. Problemy związane między innymi z pandemią spowodowały roczne opóźnienie w budowie oraz wzrost kosztów samej inwestycji o ponad pięć milionów złotych.

Miejsca dla kibiców nie zabraknie

Inwestycja została wykonana przez warszawską firmę TAMEX Obiekty Sportowe S.A. Jej pierwotny koszt miał wynieść 27,8 miliona złotych. Zmiany w projekcie, aby jeszcze unowocześnić obiekt sprawiły, że koszt budowy wyniósł ponad 33 miliony.

Na trybunach Będzin Areny będzie mogło zasiąść 2500 osób. 2000 miejsc zostało umiejscowionych na trybunach głównych po obu stronach parkietu. Dodatkowe 500 to krzesła wysuwane przy samym boisku. Parkiet o wymiarach 46 x 25 metrów umożliwi rozgrywanie spotkań wielu dyscyplin sportowych.

Nie tylko dla siatkarzy

Podstawowym przeznaczeniem będzie siatkówka, jednak równie dobrze można na nim rozgrywać spotkania koszykówki, piłki nożnej w wydaniu halowym oraz piłki ręcznej. Hala została wyposażona również w mobilne kotary. Umożliwią one podział parkietu na trzy części, co umożliwi treningi siatkarskie dla trzech grup.

Nie brakuje także innych elementów takich jak dwa telebimy i tyle samo tablic z wynikami. Dodatkowo pomyślano o osobach, które nie znajdą się w hali na meczu. Na ścianie zewnętrznej budynku umieszczono jeszcze jeden, zdecydowanie większy telebim, który umożliwi obserwowanie wydarzeń z hali z perspektywy bulwarów Czarnej Przemszy.

Plakat
Plakat Będzin Arena – fot. Facebook @ŁukaszKomoniewski

Wszystko, co potrzebne

Poza samym boiskiem oraz trybunami w środku znajdują się również szatnie dla zawodników z prysznicami, toaletami, stołem do masażu oraz maszyną do lodu, dla sędziów oraz podawaczy piłek i moppersów.

Ponadto znajdują się w niej pomieszczenia dla kontroli antydopingowej, pokój medyczny czy biuro prasowe, gdzie mogą odbywać się także konferencje. Znalazło się w niej także miejsce dla VIP-ów czy protokolanta. Dla kibiców nie zabraknie także miejsc parkingowych – przy samej hali wybudowano zewnętrzny parking na 80 miejsc, w tym cztery dla osób niepełnosprawnych.

Siatkarska inauguracja

Wielkie otwarcie zaplanowano na piątek, 17 września. Wydarzenie rozpocznie się o 17:45 od prezentacji pierwszej drużyny MKS-u na zbliżający się sezon Tauron 1. Ligi. Kilkanaście minut później odbędzie się sparing będzinian z Black Volley Beskydy. Wstęp na inaugurację hali jest wolny.