Mieszkańcy jednej z sosnowieckich ulic przez kilka tygodni musieli udowadniać, że śmieci pozostawione przy ich wiacie śmietnikowej należą do jednego z lokatorów budynku, aby spółdzielnia mogła je odebrać i uprzątnąć teren.

Od dłuższego czasu zauważyć możemy „kryzys śmieciowy”, który wynika z wielu problemów, m.in. z powodu nieumiejętnej segregacji odpadów, ale problemy są także po stronie zarządców, którzy nie wywiązują się ze swoich obowiązków. To właśnie spotkało mieszkańców ulicy Sienkiewicza w Sosnowcu. Przy budynkach zarządzanych przez SM Jagiellonka od dłuższego czasu zalegały odpady wielkogabarytowe.

– Sytuacja się pogarsza, kolejni mieszkańcy pozostawiają swoje śmieci, robi się coraz większy bałagan, nikt tego nie kontroluje – skarżyli się mieszkańcy.

Zdaniem spółdzielni wskazane śmieci nie należały do mieszkańców budynków przez nich zarządzanych. – Odpady wielkogabarytowe oraz poremontowe znajdują się na terenie pomiędzy dwoma altanami śmietnikowymi, z której tylko jedna przyporządkowana jest do budynku przy ul. Sienkiewicza 20-28, będącego własnością spółdzielni. W związku z faktem, iż teren ten jest ogólnodostępny mamy wątpliwości, że przedmiotowe odpady zostały pozostawione tylko przez naszych mieszkańców – mówi Agnieszka Kruk, koordynator ds. GZM S.M. „Jagiellonka”. – Niemniej jednak wychodząc naprzeciw naszym mieszkańcom dokonamy wywozu przedmiotowych odpadów – dodała.

śmietnik, śmieci, odpady
„Awantura” o śmieci – fot. MC

Po naszej interwencji śmieci zostały zabrane, a teren został uprzątnięty. Nie zmienia to jednak faktu, że w mieście częściej dochodzi do tego typu sytuacji. Mieszkańcy muszą pamiętać, że są zobligowani do prawidłowej segregacji, w przeciwnym razie ich opłata za wywóz nieczystości wzrośnie. Natomiast spółdzielnie muszą zadbać o tereny do nich należące.

Warto również pamiętać, że na terenie miasta funkcjonuje Gminny Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, gdzie mogą być dostarczane odpady przez mieszkańców posiadających miejsce zamieszkania na terenie gminy Sosnowiec. W punkcie oddać można m.in. tworzywa sztuczne, opakowania wielomateriałowe, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, wielkogabaryty czy opony.