Artur Borowicz został odwołany z funkcji dyrektora Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego. Taką decyzję podjął zarząd województwa śląskiego.

W piątek, 24 stycznia, Artur Borowicz został odwołany ze stanowiska dyrektora Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach. Jak podaje zarząd województwa śląskiego, powodem są nieprawidłowości, które wykazała kontrola i audyt w pogotowiu.

– Przyczyną odwołania dotychczasowego dyrektora są nieprawidłowości wykazane podczas wielomiesięcznych kontroli i audytu prowadzonych w Wojewódzkim Pogotowiu Ratunkowym przez Wydział Obsługi Prawnej i Kontroli oraz Wydział Audytu Urzędu Marszałkowskiego.
Wnioski z tych czynności były podstawą do wystosowania pisma do Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych – wyjaśnia Sławomir Gruszka, rzecznik prasowy Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego.

Jak dodaje, o sprawie została powiadomiona prokuratura, której przekazano dokumentację z całości przeprowadzonej kontroli i audytu. Pełnienie obowiązków dyrektora powierzono Wojciechowi Micińskiemu, dotychczasowemu zastępcy dyrektora ds. ratownictwa medycznego. – Podejmując decyzję o odwołaniu Artura Borowicza zarząd województwa śląskiego, kierował się troską o funkcjonowanie Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach i dobro pacjentów – podkreśla Gruszka.

Artur Borowicz z funkcji dyrektora Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach miał zostać odwołany już wcześniej. Nie zgodziła się na to jednak Rada Miejska w Dąbrowie Górniczej, w której Borowicz jest wiceprzewodniczącym. Kilka dni temu wojewoda śląski zakwestionował ważność tej uchwały.

Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach jest największym pogotowiem ratunkowym w kraju. Wchodzi w skład systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne, obsługując obszar zamieszkały przez prawie 3 mln mieszkańców. Artur Borowicz kierował nim od 10 maja 2007 roku.