Amfiteatr w dąbrowskich Ząbkowicach przez dziesięciolecia cieszył się dużą popularnością. Teraz to miejsce znów odżyje.

Amfiteatr w Ząbkowicach od lat budzi wiele emocji. W trakcie ostatniej kampanii wyborczej upomniała się o niego Tatiana Duraj-Fert. Niedoszła kandydatka Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Dąbrowy Górniczej (wycofała się ze startu – przyp.) chciała wspólnie z mieszkańcami „w czynie społecznym odbudować zniszczoną muszlę koncertową”.

– Amfiteatr w Ząbkowicach został doprowadzony przez lata do totalnej ruiny, teraz ma zostać zburzony. My natomiast chcielibyśmy żeby to miejsce odzyskało dawną świetność. Tym bardziej, że tej dzielnicy brakuje miejsca gdzie mieszkańcy mogliby się spotykać i gdzie mogłoby się toczyć życie kulturalne tej dzielnicy – mówiła.

Akcja ratowania obiektu przez przedstawicielkę Prawa i Sprawiedliwości była jednak nieco spóźniona. Obiekt zostanie zrewitalizowany, o czym zdecydowali sami mieszkańcy w ubiegłorocznym Dąbrowskim Budżecie Partycypacyjnym.

– W 2018 roku na rewitalizację amfiteatru w Ząbkowicach zaplanowano 300 tys. zł. Kwota ta wystarczy na realizację pierwszego etapu inwestycji – przekazał Przemysław Kędzior z biura prasowego dąbrowskiego magistratu.

Obiekt zmieni się nie do poznania. Zgodnie z projektem, istniejący amfiteatr i widownia, a właściwie ich resztki, zostaną rozebrane. W ich miejsce pojawi się widownia terenowa oraz wybrukowany plac, na którym będzie można występować lub ustawiać przenośną scenę.

W górnej części skweru zostanie zlokalizowany ogrodzony plac zabaw dla dzieci. Pojawią się nowe nasadzenia, poprzez które m.in. teren ten oddzielony zostanie od alei Zwycięstwa. Wybrukowane zostaną nowe alejki i schody prowadzące do sceny, poniżej powstanie ekologiczna ścieżka edukacyjna. Nie zabraknie też nowego oświetlenia orz różnych elementów malej architektury – koszy na śmieci i stojaków na rowery.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

„Nieco” spóźniona akcja ratowania zrujnowanego amfiteatru