Śląski Urząd Wojewódzki we wtorek rano poinformował o 53 nowych przypadkach koronawirusa w woj. śląskim. Wśród zakażonych są mieszkanki Dąbrowy Górniczej i Czeladzi.

We wtorek rano, 21 kwietnia, Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 144 nowych przypadkach koronawirusa w Polsce. Najwięcej zakażeń wykryto w województwie śląskim (53).

Badania genetyczne potwierdziły obecność koronawirusa w organizmie: 6 mieszkańców powiatu tarnogórskiego (najstarszy 71, najmłodszy 26 lat), mieszkańca powiatu częstochowskiego, 4 mieszkańców Bytomia (2 mężczyzn oraz 2 kobiety), 3 mieszkańców Rudy Śląskiej, mieszkańca powiatu żywieckiego, 2 mieszkańców Piekar Śląskich.

Dodatnie wyniki mają także: 3 mieszkańców Mysłowic (młody mężczyzna i 2 kobiety), 5 mieszkańców Katowic (najstarszy 51, najmłodszy 37 lat), 3 mieszkańców Gliwic (mężczyzna i 2 kobiety), mieszkanka powiatu gliwickiego, 3 mieszkańców Radlina (2 mężczyzn i kobieta), 2 mieszkańców powiatu cieszyńskiego (kobieta  i mężczyzna), mieszkanka Bielska-Białej, mieszkaniec Chorzowa, mieszkanka Tychów, mieszkaniec Świętochłowic, 11 mieszkańców powiatu lublinieckiego (najstarszy 89, najmłodszy 13 lat), 3 mieszkanki Dąbrowy Górniczej (starsza, w średnim i w sile wieku) oraz starsza mieszkanka Czeladzi.

Z kolei 5 kolejnych mieszkańców nie ma już w organizmie koronawirusa. – 69-letni mieszkaniec Chorzowa hospitalizowany jest w szpitalu zakaźnym w Raciborzu i tam przez ostatnie tygodnie leczył się pod okiem specjalistów. Kolejne dwa badania próbek pobranych od 55-letniej kobiety, 49-letniego mężczyzny, 46-letniego mężczyzny i 38-letniej kobiety również nie wykazały już obecności groźnego wirusa – wszyscy są mieszkańcami Chorzowa i leczyli się w swoich domach pod ścisłym nadzorem służb sanitarnych oraz lekarza chorób zakaźnych – poinformowała Alina Kucharzewska, rzeczniczka wojewody śląskiego.

W woj. śląskim odnotowano też kolejne zgony. W szpitalu w Tychach zmarli: 65-letni mężczyzna z powiatu cieszyńskiego i 87-letni mężczyzna z powiatu lublinieckiego, w szpitalu w Raciborzu zmarła kobieta w wieku 79-letnia mieszkanka Świętochłowic.

Łącznie w woj. śląskim zakażonych koronawirusem jest 1567 osób. Zmarło 71 pacjentów. W całym kraju liczba zachorowań wzrosła do 9737 (385 zgonów).

Statystyki dotyczące koronawirusa na Śląsku (stan na 21 kwietnia, g. 10.00):

Liczba zakażonych: 1567
Liczba zgonów: 77
Przebadane próbki: 18 214 (1034 w ciągu ostatniej doby)
Liczba osób pod nadzorem epidemiologicznym: 7 004
Liczba osób w kwarantannie: 5 139
Liczba osób w szpitalu z podejrzeniem zakażenia koronawirusem: 316
Liczba ozdrowieńców: 74