Sosnowiec otrzymał 5 mln zł dofinansowania na przebudowę kolejnej części ulicy Ostrogórskiej od przejazdu kolejowego do granicy z Mysłowicami. Tym samym cała, mająca ponad 1,6 km ulica zmieni się nie do poznania.

Modernizacja drogi i otoczenia podzielona została na trzy części. Pierwszy już został wykonany. Mowa o wartej 5,4 mln zł inwestycji związanej z budową 400-metrowego odcinka drogi: od skrzyżowania z ulicą Jagiellońską do przejazdu kolejowego, wraz z budową nowego ronda i drogą rowerową.

Kilka tygodni temu miasto otrzymało 3 mln zł dofinansowania z Funduszu Dróg Samorządowych na przebudowę fragmentu od ronda Zagłębia Dąbrowskiego do nowego ronda z ulicą Jagiellońską. Szacuje się, że ten odcinek będzie kosztował ponad 10 mln zł.

W tej kwocie największa część kosztów związana jest z nową jezdnią wraz z podbudową, drogą dla rowerzystów i chodnikami – to ok. 7 mln zł. Sporo również trzeba będzie zapłacić za sieć kanalizacji deszczowej, sanitarnej, a także za przebudowę sieci energetycznej i pozostałej infrastruktury.

Rondo na ul. Ostrogórskiej w Sosnowcu - fot. UM Sosnowiec
Rondo na ul. Ostrogórskiej w Sosnowcu – fot. UM Sosnowiec

Pojawią się nie tylko nowe chodniki i droga rowerowa, którą będzie można dojechać do Parku Harcerskiego (ogród polisensoryczny) lub pojechać trasą wzdłuż ulicy Zegadłowicza. Zmienią się również dwa przejścia dla pieszych, jedno zostanie doświetlone, a drugie przeniesione bliżej Przedszkola Miejskiego, tam pojawi się też sygnalizacja świetlna. Cała droga zyska nowe słupy oświetleniowe (LED) i powinna być gotowa w połowie 2021 roku.

12 czerwca Urząd Miejski w Sosnowcu ogłosił przetarg na przebudowę kolejnego odcinka ulicy Ostrógórskiej. Chodzi o ponad półkilometrowy odcinek od przejazdu kolejowego, w rejonie ulicy Naftowej, do granicy z Mysłowicami. Miasto otrzymało na ten cel 5 mln zł dofinansowania od Ministerstwa Finansów.

WIADOMOŚĆ Z OSTATNIEJ CHWILI ‼Właśnie otrzymaliśmy 5 milionów złotych od Ministerstwo Finansów na przebudowę kolejnej…

Opublikowany przez Arkadiusz Chęciński Wtorek, 16 czerwca 2020

Droga i otoczenie będą wykonane w takim samym standardzie, jak przy poprzednich częściach modernizacji. Wybudowana zostanie nowa kanalizacja deszczowa i sanitarna, a także dwie zatoki autobusowe. Nie zabraknie również doświetlonych przejść dla pieszych oraz drogi rowerowej i nowego oświetlenia. Rządowe dofinansowanie urzędnicy będą musieli rozliczyć jeszcze w tym roku, co oznacza, że prace muszą zakończyć się najpóźniej w grudniu

– Koszt całej przebudowy ulicy Ostrogórskiej powinien się zamknąć w kwocie do 25 mln zł, z czego 10,5 mln złotych to dofinansowanie z różnych źródeł. Proszę pamiętać, że to właściwie będzie nowa droga, a spora część wydatków związana jest z przebudową infrastruktury podziemnej – wyjaśnia Jeremiasz Świerzawski, zastępca prezydenta Sosnowca.