W poniedziałek, 30 grudnia, w godzinach wieczornych zostanie oddane do użytku nowe rondo przy zbiegu ulic Ostrogórskiej i Jagiellońskiej w Sosnowcu. Kierowcy muszą pamiętać o zmianie organizacji ruchu.

Zakończyły się prace związane z modernizacją skrzyżowania ulic Ostrogórskiej i Jagiellońskiej w Sosnowcu, które od dzisiaj ma zacząć funkcjonuje jako rondo. Oznacza to, że kierowców obowiązywać będą nowe zasady poruszania się w tym miejscu. Obecnie, na miejscu trwają odbiory.

Ulica Ostrogórska to główna arteria, którą wybierają kierowcy poruszający się pomiędzy Sosnowcem a Mysłowicami oraz osiedlem Naftowa. – W godzinach szczytu przejeżdża tędy ponad 1100 samochodów na godzinę – wyjaśnia Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca. – Dotychczasowa sygnalizacja świetlna oraz układ drogi sprawiały, że coraz trudniej było tędy przejechać – dodał.

Oprócz samego skrzyżowania przebudową objęty został blisko 400-metrowy odcinek ulicy Ostrogórskiej – kilkadziesiąt metrów przed rondem i cały odcinek do przejazdu kolejowego. Poprawi się również bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów, ponieważ przejścia i przejazdy dla rowerów zostały dodatkowo oświetlone i wyposażone w tzw. azyle, które uspokoją ruch samochodowy.

Rondo Ostrogórska i Jagiellońska w Sosnowcu - fot. UM Sosnowiec
Rondo Ostrogórska i Jagiellońska w Sosnowcu – fot. UM Sosnowiec

– Zgodnie z obietnicą po nowym rondzie będziemy jeździć od 3️0 grudnia. Autobusy wrócą na stare trasy kilka dni później. Koszt inwestycji to 5,4 mln złotych – informuje prezydent miasta.

W ramach przebudowy wybudowany został fragment drogi rowerowej, która połączy Bulwar Czarnej Przemszy z ulicą Jagiellońską. Z kolei w rejonie ogródków działkowych powstało kilkadziesiąt miejsc parkingowych, aby działkowcy mogli bezpiecznie zostawić swoje samochody. Kilka kolejnych miejsc postojowych przybyło po drugiej stronie ulicy.

Rondo Ostrogórska i Jagiellońska w Sosnowcu - fot. UM Sosnowiec
Rondo Ostrogórska i Jagiellońska w Sosnowcu – fot. UM Sosnowiec

W ramach inwestycji wykonano także zatoczkę do kontroli drogowych, która powstała na wniosek policji. Przebudowana została również sieć urządzeń infrastruktury technicznej kolidującej z planowanym przedsięwzięciem: sieci kanalizacji deszczowej, elektrycznych, teletechnicznych, wodociągowej, gazowej oraz oświetlenia ulicznego.

Cała inwestycja, na którą wykonawca firma Berger Bau udzieli 7-letniej gwarancji, jest warta 5,4 mln zł. Miasto otrzymało 2,4 mln zł dofinansowania z rezerwy subwencji ogólnej Ministra Finansów. Obecnie na miejscu trwają ostatnie prace porządkowe.

W kolejnych latach planowane są dwa dalsze etapy przebudowy ulicy Ostrogórskiej: od przejazdu kolejowego do granicy z Mysłowicami (etap II) i od nowego ronda do ronda Zagłębia Dąbrowskiego (etap III).

AKTUALIZACJA

Tuż po godz. 18:00 rondo zostało oddane do użytku.

 

Skomentuj przez Facebook

15 KOMENTARZE

  1. 👌👏👏👏
    Ciekawe cy cóś z terenami po Farmacji?
    A któż to kupił gmach od ING na Małachowskiego? Disco tam zrobi🤔

  2. Ciekawe jaka nazwa będzie, lub czyjego imienia, pewnie Chęciński zaproponuje Adamowicza, Geremka, Owsiaka, albo od razu Rondo im. Chęcińskiego.

    • Za tej kadencji POrady i POprezydenta nie ma szans na neutralne nazwy, to musi być jeden z „bohaterów” PO, właśnie jakiś Adamowicz, Strzębosz, Bolek, Kijowski, KOD, lub miasta których prezydenci dążą do dezintegracji Polski na dzielnice niezależne od Rządu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here