23 pacjentów oddziału chorób wewnętrznych Szpitala Powiatowego w Zawierciu zostało zakażonych koronawirusem – potwierdziła w piątek placówka.

W piątek rano pisaliśmy o trzech przypadkach koronawirusa wśród personelu oddziału chorób wewnętrznych Szpitala Powiatowego w Zawierciu. Teraz już wiemy, że zarażonych zostało także 23 pacjentów. Przedstawiciele zawierciańskiego szpitala poinformowali, że żaden z zakażonych pacjentów nie wykazuje objawów COVID-19 lub grypopodobnych.

– Wczoraj 9 pacjentów zostało przekazanych na oddział zakaźny naszego szpitala, 2 kolejne osoby trafiły do placówki w Tychach. Pozostali pacjenci z dodatnimi wynikami będą przekazywani do szpitali w Tychach i Raciborzu oraz do izolatorium w Goczałkowicach. Pacjenci z ujemnymi wynikami pozostają w szpitalu pod opieką kadry medycznej – podał w piątek szpital.

Wstrzymane przyjęcia

Dodatkowo wymazy do badań pod kątem wirusa SARS-CoV-2 pobrano od personelu i pacjentów oddziału chirurgii ogólnej, ponieważ czasowo przebywał tam pacjent przekazany z oddziału chorób wewnętrznych. Dlatego do najbliższej środy wstrzymano przyjęcia pacjentów także na chirurgię. Tego dnia kadra i pacjenci mają przejść ponowne testy kontrolne.

– Przebadani zostaną także pracownicy pracowni diagnostyki obrazowej, tomografii komputerowej i endoskopii. W poniedziałek testy przejdzie cały personel oddziału neurologii w związku z wykonywaniem konsultacji u pacjentów oddziału wewnętrznego – wyjaśniają przedstawiciele lecznicy.

Na czas wstrzymania przyjęć na oddziałach chorób wewnętrznych i chirurgii ogólnej zabezpieczenie medyczne pacjentów wymagających hospitalizacji w tym zakresie przejęły szpitale w Myszkowie i w Czeladzi.

– Bardzo nam przykro, że w naszym szpitalu doszło do takiej sytuacji. Zapewniamy, że wyciągniemy z niej daleko idące wnioski. Obecnie priorytetem jest zabezpieczenie pacjentów interny oraz wdrożenie wszystkich możliwych działań w celu przywrócenia bezpiecznego funkcjonowania oddziału oraz odzyskania zaufania pacjentów – podkreśla dyrekcja szpitala.

Od początku epidemii do piątku w całym woj. śląskim potwierdzono 8963 przypadki koronawirusa. 2222 osoby wyzdrowiały, a 235 chorych zmarło. Łącznie w szpitalach w regionie leczonych jest obecnie 322 pacjentów z SARS-CoV-2.