Z inicjatywy policji przy sosnowieckiej katedrze stanął pomnik autorstwa prof. Czesława Dźwigaja. Monument dedykowany jest służbom mundurowym i samorządowcom w setną rocznicę odzyskania niepodległości.

Przy sosnowieckiej katedrze stanął 12-metrowy pomnik z orłem w koronie. Ma on w symboliczny sposób uczcić pamięć wszystkich funkcjonariuszy, którzy poświęcili swoje życie służbie. – Tym wspaniałym pomnikiem, zapewniając o naszej wiecznej pamięci, oddajemy hołd mundurowym i urzędnikom Rzeczypospolitej Polskiej. Zarówno tym, którzy polegli stojąc na straży niepodległości kraju, jak i tym, którzy oddali swoje życie poprzez wierną, nierzadko kilkudziesięcioletnią służbę państwową dla ojczyzny – wyjaśniają przedstawiciele kurii.

– Kierowaliśmy się potrzebą docenienia całego środowiska, w tym także rodzin mundurowych. Trzeba pamiętać, że służba państwowa, to nie tylko służba samego funkcjonariusza. To także wyrzeczenia, ograniczenia i ciężar, ponoszone przez całą jego rodzinę. Mamy nadzieję, że pomnik zjednoczy wszystkich, którzy chcą oddać hołd tym właśnie osobom – przekonuje Sonia Kepper z Komendy Miejskiej Policji w Sosnowcu.

Pomnik przy sosnowieckiej katedrze ma upamiętniać funkcjonariuszy - for. AR
Pomnik przy sosnowieckiej katedrze ma upamiętniać funkcjonariuszy – for. AR

Początkowo myślano o tablicy, ale ostatecznie sosnowiecka kuria zdecydowała, że obok katedry stanie pomnik. – W 100. rocznicę odzyskania niepodległości funkcjonariuszom służb mundurowych, urzędnikom państwowym i samorządowym, którzy poświęcili swoje życie w służbie Bogu, niepodległej Ojczyźnie i społeczeństwie, na wieczną chwałę pamięć i cześć” – czytamy na umieszczonej u podnóża pomnika tablicy.

Pomysł budowy pomnika powstał na początku roku w środowisku kościelnym i policyjnym. Został sfinansowany z środków kościelnych, datków firm oraz parafian i mundurowych – Już na samym początku założono, że budowla ma upamiętniać wszystkich funkcjonariuszy publicznych. Dodatkowym atutem przemawiającym, za realizacją tego przedsięwzięcia był fakt, że w regionie nie ma podobnego miejsca, w którym można oddać cześć tym, którzy poświęcili życie w trosce o nasze bezpieczeństwo – dodaje Sonia Kepper.

Pomnik przy sosnowieckiej katedrze ma upamiętniać funkcjonariuszy - for. AR
Pomnik przy sosnowieckiej katedrze ma upamiętniać funkcjonariuszy – for. AR

Autorem pomnika jest prof. Czesław Dźwigaj, wykładowca wydziału rzeźby krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. W jego pracowni powstało ok. 50 pomników Jana Pawła II.

Poświęcenie pomnika zaplanowano na 18 listopada. O godz. 12.00 odprawiona zostanie msza święta w intencji wszystkich funkcjonariuszy służb mundurowych i urzędników, którzy działali na rzecz naszego kraju. Następnie odbędzie się uroczysty apel poległych. W uroczystościach udział wezmą przedstawiciele Komendy Głównej Policji i komendanci wojewódzcy, służby mundurowe, a także parlamentarzyści, władze państwowe i samorządowe.