Marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski zadeklarował gotowość przejęcia Regionalnego Ośrodka Ostrych Zatruć z Oddziałem Toksykologii oraz Oddziału Chorób Zawodowych ze struktur Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w Sosnowcu.

Funkcjonujący od prawie 54 lat w Sosnowcu Instytut Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego boryka się z dużymi problemami finansowymi i kadrowymi. Pracownicy skarżą się, że pensje nie są wypłacane w terminie, dodatkowo zwolniono kilkunastu pracowników naukowych.

W obronie placówki stanął prezydent miasta Arkadiusz Chęciński, który w liście do Łukasza Szumowskiego, ministra zdrowia oraz premiera Mateusza Morawieckiego poprosił o przedstawienie jasnego stanowiska dotyczącego przyszłości instytutu. W obronie obiektu stanął także samorząd województwa śląskiego.

W Śląskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się spotkanie dotyczące przyszłości zarządzanego przez Ministerstwo Zdrowia sosnowieckiego Instytutu Medycyny Pracy. Uczestniczyli w nim wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski, marszałek Jakub Chełstowski, wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, a także dyrektor Instytutu Renata Złotkowska, p.o. dyrektora szpitala św. Barbary Alicja Cegłowska oraz prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.

Podczas spotkania marszałek Jakub Chełstowski wyraził gotowość przejęcia i włączenia Ośrodka Ostrych Zatruć z Oddziałem Toksykologii oraz Oddziału Chorób Zawodowych do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu.

– Ośrodek pełni ważną rolę w systemie zabezpieczenia medycznego pod względem toksykologicznym mieszkańców naszego województwa. Jest to ważne, szczególnie ze względu na przemysłowy charakter oraz wysoki stopień urbanizacji regionu. Do Sosnowca trafiają przypadki najcięższych zatruć. W obecnej sytuacji włączenie ośrodka do szpitala św. Barbary oznaczać może wzmocnienie systemu ratownictwa medycznego związanego z zagrożeniem toksykologicznym – powiedział Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.

Ta deklaracja to konsekwencja reakcji marszałka Chełstowskiego na pisma konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie toksykologii klinicznej oraz Rady Naukowej Instytutu Medycyny Pracy. W piśmie do ministra zdrowia przedstawił swoje stanowisko w sprawie.

– Z uwagi na niepokojący charakter informacji dotyczącej możliwości utraty zabezpieczenia medycznego pod względem toksykologicznym mieszkańców z obszarów województwa śląskiego, opolskiego i części małopolskiego, wyrażam poparcie dla działań podjętych przez kadrę medyczną i naukową zaangażowaną w działalność ośrodka, których celem jest zapewnienie jego dalszego funkcjonowania – napisał Chełstowski.

Ostateczna decyzja wciąż nie zapadła. Minister zdrowia powołał specjalny zespół roboczy, który ma przygotować opinię dotyczącą przeprowadzenia postępowania przygotowawczego mającego na celu dokonanie oceny potrzeby oraz warunków połączenia, podziału lub likwidacji instytutu.

Skomentuj przez Facebook

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here